Apdrošināšanas un ekspertīzes jautājumi un atbildes

Šeit Jūs varat uzdot savus jautājumus, kas saistīti ar auto apdrošināšanu, tehnisko ekspertīzi. Uz jautājumiem atbildēs iAuto eksperts Ēriks Griģis.

 
 
 
 
 
Uzmanību: Ar * apzīmētie lauciņi ir obligāti!
 
Gints Uzars, 9.augusts 2018 20:11
Labdien!
Vai man izmantojot valsts galvenos autoceļus, braucot ar kravas automašīnu( pilna masa 2.8 t)un velkot piekabi (pilna masa 750 kg) ir jāpērk vinjete(jāmaksā par ceļu) ? Un ja ir, kā to var izdarīt?
Ēriks Griģis:

Nav jāpērk!
Autoceļu lietošanas nodeva ir maksa par Latvijas galveno un reģionālo autoceļu izmantošanu, lai veicinātu to uzturēšanu un attīstību, kā arī, lai veicinātu videi draudzīgāku transportlīdzekļu izmantošanu. Nodevu maksā par valsts galveno un reģionālo autoceļu posmu lietošanu (izņemot to šķērsošanu krustojumos un lietošanu apdzīvotās vietās) ar kravas transportlīdzekļiem, kuru pilna masa ir lielāka par 3000 kilogramiem, un kravas transportlīdzekļiem un to sastāviem, kuru pilna masa ir lielāka par 3500 kilogramiem.
www.csdd.lv/autocelu-lietosanas-...

Sadaļa "kravas transportlīdzekļiem, kuru pilna masa ir lielāka par 3000 kilogramiem" ir apstrīdama, jo likums Par Autoceļiem šiem transportlīdzekļiem neparedz maksu par galveno autoceļu izmantošanu:
"... 6. pants. Maksa par autoceļu lietošanu...
(8) Par valsts galveno autoceļu lietošanu ar kravas transportlīdzekļiem un to sastāviem, kuru pilna masa ir lielāka par 3500 kilogramiem un kuri paredzēti vai tiek izmantoti kravu autopārvadājumiem, normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos un noteiktajā kārtībā maksājama autoceļu lietošanas nodeva. ..."
likumi.lv/doc.php?id=65363

Manuprāt, visiem sabiedriskajiem medijiem Latvijā ir aizliegts šo pretrunu divos likumos publicēt un vēl kādam prasīt skaidrojumus par šo divos likumos noteiktā izpildi, lai kur es to nosūtītu!
Maris, 9.augusts 2018 14:14
Latvijā, kravu pārvadajumos ir vairāki vadītāji uz auto. Ieliekot savu tahogrāfa karti, tiek izmests paziņojums par braukšanu bez kartes tahogrāfā. Vai transporta kontrole uz ceļa neuzskatīs, ka pārkāpumu esmu izdarījis es? Kā rīkoties?
Ēriks Griģis:

Kontrolei ir jāpierāda, ka Jūs izdarījāt pārkāpumu! Ja nebraucāt bez kartes, tad arī nav ko uztraukties, jo tahogrāfā parādās laiks, kad ir braukts bez kartes, savukārt, Jūsu kartē šai laikā būs atpūta.

Uzņēmumam būtu jāsagatavojas iespējamajai pārbaudei ar pierādījumiem tam, kāpēc un kurš brauca bez kartes.
Jānis, 7.augusts 2018 20:46
Sveiki, passats b6, D, 103kw 2006g. Parādījās dobji trokšņi gaisa sistēmā un trubā, kas nāk no interkulera puses, nav jaudas. Ļoti līdzīga skaņa, tad kad noņem gaisa filtru un piedarbina(apmēram). Pārbaudīju, visas (gumijas) trubas veselas.
Ēriks Griģis:

Ja neiebrauc remontservisā, tad tepat vien:
www.iauto.lv/forums/topic/26340-...
vai par turbīnām:
turbita.com/diagnostika.pdf
Dina Rone, 3.augusts 2018 18:24
Juridiskai personai ir KASKO uz traktoru, tiek izsists stikls, pašrisks stiklam 20%.Vai pašriska 20% rēķinā apdrošinātājs var iekļaut arī 20% no PVN?
Ēriks Griģis:

1. Ja atlīdzība naudā, tad no stikla maiņas vērtības -PVN, tad - 20%
2. Ja atlīdzība kā remontservisa pakalpojums, tad no servisa remontizmaksām par stikla maiņu -20% (pašam jāmaksā 20% no servisa kopējā rēķina, kur PVN ir kopējā servisa rēķinā iekšā)
Ģirts, 3.augusts 2018 8:33
Labrīt, Ērik! Par braukšanas apmācību, ja vadītājam nav 3 gadu stāžs kategorijā, ja pareizi saprotu, uzliek soda naudu - 30 eiro apmērā un soda punkti nav paredzēti. Notiek CSNg. Kā OCTA apdrošinātājs vērtēs tādu situāciju:
1) vai maksās, ja mācību auto nav vainīgs CSNg?
2) vai cels regresa prasību, ja mācību auto ir vainīgs CSNg?
Ēriks Griģis:

1) Atlīdzība pienākas trešajai personai - cietušajam auto īpašniekam.
2) Ja atbildu pēc "Vidusjūras līpīgā ūdens teorijas", tad noteikti.
Savukārt, ja es vērtētu pēc pārkāpuma rupjības, agresivitātes vai apzinātās noziedzības skalas, tad notikušo varētu pielīdzināt neuzmanībai, par ko ir minimāls naudas sods, jo soda punkti pat nav paredzēti.
Raitis Doļņikovs, 2.augusts 2018 21:29
Sveiki. Nopirku volvo s80 2007 gada summum modeli. Jautājums ir tāds - spidometra rādījums nesakrīt ar reālo braukšanas ātrumu. Kļūda ir no 10 -20 km/h atkarībā no braukšanas ātruma. Jo brauc ātrāk jo lielāka kļūda. Kā var regulēt, vai kas var būt par vainu un aptuvenās remonta izmaksas? Paldies.
Ēriks Griģis:

Pārbaudiet to VOLVO remontservisā. Pie reizes arī nobraukuma atbilstību!
Ne vienmēr ir jāremontē. Iespējams - jāmaina!
Māris, 2.augusts 2018 11:55
Labdien! Jautājums par norakstītu motorolleri. 2013 pārdrvu roleri detaļam, norakstījām cssd. Tagat 5 hadi pagājuši anāk sods no apdrošinātājiem. Persona bez tiesībām bez tehniskā apskates un apdrošināsanas izraisījusi avāriju, policijā visi dati ir par vainīgo. Kā var no manis prasīt atmaksāt ja transports ir norakstīts neatgriezeniski un vainīgā persona zināma? Un policija pēc avārijas nav konfiscējusi motorolleri, kā tā? Paldies
Ēriks Griģis:

Noilgums 5 gadi!
Ja pēc 5-iem gadiem vai jebkurā gadījumā, tad tas ir jautājums apdrošinātājam vai tiesai!
Jums nepieciešama juridiska konsultācija!
Piemēram, bezmaksas konsultācija iespējama pa tālruni 67 270 292
Regress, 1.augusts 2018 23:55
Sakiet, vai man piespriestais regress par saskaņotā paziņojuma neiesniegšanu līdz 14.12.2017. vairs nav spēkā ar šo Satversmes Tiesas lēmumu lietā nr.2017-21-01 no 06.06.2018.?
Izlasīju to šeit
advokati-juristi.temida.lv/apdro...
Paldies
Ēriks Griģis:

Pamatojoties uz Satversmes tiesas likuma 30.–32.pantu, Satversmes tiesa nosprieda:
atzīt Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likuma 41. panta pirmās daļas 1. punkta “d” apakšpunktu (redakcijā, kas bija spēkā no 2007. gada 1. novembra līdz 2017. gada 15. decembrim) par neatbilstošu Latvijas Republikas Satversmes 105. pantam un attiecībā uz personām, kurām apstrīdētā norma tikusi piemērota vai būtu jāpiemēro tiesā, par spēkā neesošu no pamattiesību aizskāruma rašanās brīža.

Pēc ST sprieduma Jums piespriestais aprakstītais regress nav vairs spēkā!
Uldis Tabūns, 1.augusts 2018 9:41
Labdien!
Dati: Īpašumā auto ET3474 kopš 09.06.2011. un auto FM 6101 kopš 25.04.2018.
TL īpašnieka invaliditātes apliecība nr.1300050 (17.08.2017 līdz 31.08.2022.).
Dati. Es, ka TL īpašnieks norādīju uz manām tiesībām norādīt TL ekspl. nod. atlaidi TL ET3474 par janvāri, februāri, martu, aprīli , un attiecināt TL ekspluatācijas nodokļa 100 % apmēru, par manis izvēlēto periodu (maijs, jūnijs, jūlijs). Izskaidrojums, jo pēc FM 6101 iegādes es izvēlējos turpmākā periodā piemērot TL ekspl. nod. atlaidi par manu FM6101.
Jautājums: Kāpēc CSDD ignorēja mani un manas tiesības šinī situācijā?
Jautājums: Vai, pie TL īpašnieka izteiktās (30.07.2018) gribas noņemt no uzskaites (TL v.n.z. ET3474 nodot CSDD glabāšanā) CSDD ir tiesības TL ekspluatācijas nodokli pieprasīt apzināti pārmaksāt (maksāt vairāk nekā tas būtu normāli nepieciešams)?
Jautājums: Vai CSDD uzspiestās pārmaksātās starpības dēļ, tagad ir pamats , lai CSDD mani sūtītu uz VID naudas starpības atgūšanas sakarā?
Ēriks Griģis:

1. Uzstādiet šo jautājumu CSDD vai kādam no TV raidījumiem lūdziet to noskaidrot.
Arī es nesaprotu, kāpēc OCTA apdrošināšanā man noteiktai Bonus-Malus klasei ejot uz augšu, prēmija nevis pazeminās, bet ik gadu paaugstinās!
2. Pārnaksātos nodokļus atmaksā VID.
Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 23.panta 3.punktā noteikts: ja maksātājs rezumējošā kārtībā kļūdaini iemaksājis budžetā lielāku nodokļa summu, nekā likumā noteikts, Valsts ieņēmumu dienests atmaksā kļūdaini iemaksāto nodokļu summu maksātājam 30 dienu laikā no dienas, kad saņemts maksātāja iesniegums.
likumi.lv/doc.php?id=56880#p19

Šai sakarā ir arī universāla atbilde, kuru saistu ar Vidusjūras lipīgo ūdeni un Franču Polinēzijas (Polynésie française) salām Klusajā okeānā, arī par zvaniem no Samoa! Bet to skaidroju tikai savā lekciju ciklā "Ko noklusē apdrošinātājs"!
Uldis, 30.jūlijs 2018 21:05
Labdien. Tehniskjā apskatē pateica, ka ir metināti lietie diski un par to ielika 2. Atrodas viņi uz priekšējā tilta. Audi A4. Paldies jau iepriekš.
Ēriks Griģis:

MK noteikumi 295 "Noteikumi par transportlīdzekļu valsts tehnisko apskati un tehnisko kontroli uz ceļa"

5.2.2. Riteņi
B. Prasību izpildes vērtēšanas kritēriji un novērtējumi
B3. Deformācijas vai remontmetinājumi riteņa diskā - novērtējums 2
Damars, 26.jūlijs 2018 12:35
Sveiki! Pagaišnedēļ es uztaisīju iknedēļas 45h atpūtas pauzi, pašlaik mašīna uzrāda, ka divu nedēļu nobrauktais laiks ir 80h. Kad nometās laiki pa nullēm, pēc iknedēļas pauzes vai no svētdienas uz pirmdienas nakti? Gaidīšu atbildi, paldies!
Ēriks Griģis:

Svētdien 24:00
Andris, 23.jūlijs 2018 10:10
Sveiks. Braucu ar prāmi uz Vāciju, pirms kura Klaipēdā sāku iknedēļas saīsināto 6 stundas, bet uz prāmja taho uzliku kuģīti un gultiņu. Uz prāmja biju 20 stundas. Uzbraucu uz prāmja 32 minūtēs. Tad no Francijas Calais uz Angliju...nākošā dienā bij kontrole un sods 300 GBP par prāmi uz Vāciju. Vai ir komentārs par ko, paldies.
Ēriks Griģis:

Sods bija par dalīto iknedēļas atpūtu!
Ne saīsināto, ne regulāro iknedēļu dalīt nedrīkst. Dalīt uz prāmja 24 stundās vienu reizi drīkst tikai ikdienas regulāro 11-nieku!
Ja uz prāmja ir pilns saīsinātais 24-nieks, tad to, protams, ieskaita par iknedēļas atpūtu, kas pēc tam jākompensē.
Par pārējiem atpūtas laiku variantiem uz prāmja un arī nākošajiem, ko gatavojas mainīt ES Padome, stāstu un skaidroju 95. koda lekcijās Saldus autoskolā Kuldīgā.
Uldis Kristapsons, 17.jūlijs 2018 19:17
Labdien!
Vai veicot pašpārvadājumu ar autobusu ( 16 sēdvietas), vedot skolēnus, ir jālieto tahogrāfs vadītāja darba un atpūtas laika uzskaitei?
Ēriks Griģis:

Jā, jo tas nav Regulas EK 561/2006 13.p. izņēmums.
Komentāri par šo un citiem izņēmumiem 95. koda kursos Saldus autoskolā Kuldīgā!
Dmitrijs Gudovičs, 15.jūlijs 2018 14:48
Sveiki! Esmu volvo v70 ipasnieks un nesen pamaniju tadu problemu ka dzesesanas skidruma tvertne ir redzama ella! Gribetu zinat vai tas ir kautkas nopietns un kas varetu but par problemu?!
Ēriks Griģis:

Tehniskās lietas pārbauda remontservisā!
Linards, 12.jūlijs 2018 12:04
Nelaiž cauri tehniskajai apskatei tikai dēļ stāvbremzes.. neesot pietiekama efektivitāte.. rādītāji : kreisais-1,0 , labais-0,80 .. Man autmašīna - Opel Corsa C, 1.3 CDTI, 1110 kg pašmasa.. Lieku slīpumos - mašīna stāv normāli.. Loki mainīti stāvbremzei.. Kas varētu būt vēl par vainu?
Paskatījos CSDD aplikācijā citas, tādas pašas Corsas.. Nesen izietas tehniskās ar tādiem pašiem vai nedaudz sliktākiem stāvbremzes rādītājiem..
Ēriks Griģis:

Loki nav piestrādāti vai nevienādi piestrādājušies un nav atkārtoti pieregulēti!
Vita, 11.jūlijs 2018 11:28
Labdien!
Kad Jums ir pieejami kursi 95 kodam tuvakajā laikā (augusts, septembris).
Jau iepriekš pateicos.
Jauku dienu!
Ēriks Griģis:

Sākums 16.07.
Armands, 4.jūlijs 2018 19:07
Labdien.
Vedu kravu ar puspiekabi. Lai apdzītu traktoru, kas brauc pa 1.joslu, mēģinu pārkārtoties pa kreisi. Sagaidu iespēju, apdzenu traktoru un atgriežos 1.joslā, bet laikam esmu patraucējis BMW, kas aizbrauc man priekšā un pie bampera strauji vairākas reizes nobremzē. Ceļš priekšā ir brīvs.
Vai mana reģistratora ieraksts kalpos par pierādījumu, ja notiks sadursme?
Paldies.
Ēriks Griģis:

Jā!
Juris, 2.jūlijs 2018 14:01
Labdien!

Notika negadījums. Brauct pa ielu, auto sāka dīvainas skaņas izdot un vibrēt. Sāku bremzēt lai piestātu, bet tad manam auto atskrūvējās priekšējā riepa, bojājot auto spārnu, vadītāja durvis, vieglmetāla disku un vēl dažus sīkumus. Sazvaniju ceļu policiju, sazvanīju apdrošinātāju-Seesam. Iedeva kasko lietas numuru, informēja par servisiem kur doties tāmes sastādīšanai, kuru tajā pašā dienā sazvaniju un nākamajā dienā jau ierados uz fotogrāfēšanu. Pēcāk saņēmu epastu atteikumu... "No apdrošināšanas atlīdzības prasības pieteikumā norādītās informācijas secinām, ka riteņa nokrišanu nav izraisījis neviens apdrošināšanas līgumā norādītajiem apdrošināšanas riskiem. Pamatojoties uz augstāk minēto, apdrošināšanas sabiedrība secina, ka apdrošināšanas atlīdzības izmaksai nav pamata, tā kā transportlīdzekļa bojājums nav uzskatāms par apdrošināšanas gadījumu.''
1) Priekš kam, tad man vispār to KASKO? Jo manā galvā, to apdrošināšanu pērk, lai pasargātu sevi no izmaksām ja rodas negadījums, kas šoreiz arī notika.
2) Kā ieteiktu rīkoties, un vai maz ir cerība apdrošinātāja lēmumu mainīt?

Paldies
Ēriks Griģis:

KASKO apdrošinātājs apdrošina Jūsu izvēlētos riskus no viņa piedāvātajiem.
Noslēdzot līgumu, Jums ir jābūt skaidrībai par to, kas var ienākt apdrošinātāja galvā ikvienā no Jūsu izvēlētajiem un apdrošinātajiem KASKO riskiem to iestāšanās gadījumā!
Ivo Zorgenfreijs, 30.jūnijs 2018 15:29
Labdien!
Strādāju kurjerpastā un veicu pārvadājumus ar automašīnu RENO TRAFIK(N1) ar pilnu masu 3.5 tn.
Vai šajā gadījumā ir nepieciešama komerclicenze pārvadājuma veikšanai?
Ēriks Griģis:

Noteikti!
Tikai Pasta likumā par kurjerpasta pārvadājumiem būs vajadzīgs reģistrēties par pakalpojuma sniedzēju pasta komersantu reģistrā! Tātad, vai pietiek ar reģistru vai vajag arī licenci, pie reģistrācijas Jums paskaidros!
Sk. 9.p. likumi.lv/doc.php?id=193574
Paskaidrojums Jums nepieciešams no tiešā atļaujas devēja, jo Regula EK Nr. 1071/2009 eur-lex.europa.eu/legal-content/...
1.panta 4.p. nosaka, ka atkāpjoties no 2. punkta, šo regulu, ja vien valsts tiesību aktos nav paredzēts citādi, nepiemēro:
a) uzņēmumiem, kas veic kravu autopārvadātāja profesionālo darbību, izmantojot tikai mehāniskos transportlīdzekļus vai transportlīdzekļu apvienojumus, kuru pilna masa nepārsniedz 3,5 tonnas. Tomēr dalībvalstis visiem autopārvadājumu veidiem vai to daļai var pazemināt šo masas ierobežojumu!
Arturs, 29.jūnijs 2018 21:40
Labvakar. Velejos uzzinat jusu viedokli par Mitsubishi outlander 2004 gada, benzins/ gaze, automats. Apsveru domu tadu iegadaties un ievacu informaciju maximali daudz. Paldies!!!
Ēriks Griģis:

Nesniedzu maksimālu informāciju!

Jaunākais forumā

Lasītākie raksti

Jaunie raksti