Apdrošināšanas un ekspertīzes jautājumi un atbildes

Šeit Jūs varat uzdot savus jautājumus, kas saistīti ar auto apdrošināšanu, tehnisko ekspertīzi. Uz jautājumiem atbildēs firmas «BCDE» eksperts Ēriks Griģis.

 
 
 
 
Uzmanību: Ar * apzīmētie lauciņi ir obligāti!
 
Prāmis, 23.janvāris 2017 15:20
Man radās jautājums, kurà brīdī tahogrāfā būtu jāslēdz prāmja poga. Cits apgalvo, ka jau gaidot rindà ievada noslēguma valsti un slēdz pràmi, cits, ka novietojot auto stāvēšanai. Vai ir kaut kur šādas mianses atrunàtas vispār?
Ēriks Griģis:
Prāmis jāuzliek, kad auto novietots stāvēšanai uz prāmja. To veic tahogrāfa sadaļā automobilis. Stāvēšanu un braukšanu uz prāmja atzīmē un skaita tahogrāfa sadaļā vadītājs. Stāvēšana uz prāmja ir vadītājam jāuzliek atpūta (ja ir biļetē guļvieta ierakstīta), bet automobilim prāmis, gadījumā ja tas izkustās vētras laikā, lai neparādās braukšana!

Gaidot rindā visbiežāk ir atpūta vadītājam! Braucot uz prāmja - ir vadīšana vadītājam, kuru ievērtē vadītājs kopā ar nobraukšanu no prāmja, vai, atkarībā no kopējiem vadītāja darba laikiem, neievērtē to.
Ilona, 23.janvāris 2017 15:15
Labdien!
Cilvèkam ir interesanta situācija. 95.kods derīgs līdz 17.01.2017. Šobrīd noklausās kursu. Bet autovadītàja apliecība un vadītāja karte derīgi līdz 2018.gada februārim. Pēc manas izpratnes, tagad pabeidzot kursus viņam ir jàmaina vadītāja apliecība un karte. Vai tà ir?
Ēriks Griģis:

No ATD:
"...vadītāja kartes derīguma termiņš ir pieci gadi (vadītāja kartes derīguma termiņš nav piesaistīts vadītāja apliecības derīguma termiņam), izņemot gadījums, kas saistīti ar ārvalstniekiem un to uzturēšanās atļaujām, kas, iespējams, saīsina vadītāja kartes derīguma termiņu;..."

No tā Latvijā vadītāja karte nav jāmaina, ja tā vēl ir derīga, bet tā kā arī Latvijā ir izņēmums ārvalstniekiem, tad tas pats iespējams otrādi, kad latvijas autovadītājs kļūst par ārvalstnieku citā Eiropas valstī.

Izbraucot ārpus Latvijas, vadītāja karte jāpiesaista vadītāja apliecībai, jo neesmu, piemēram, Vācijā lasījis to, ko raksta atd Latvijā.
Anna, 23.janvāris 2017 13:57
Labdien! Jā es izbraucu regulējama krustojumā uz zaļo luksofora signālu, bet gājējiem, kuri iet pa regulējamo gājēju parēju sarkanais luksofora signāls nedeg (ir salauzies luksofors), vai gājējiem ir jāuzskata, ka gājēju parēja ir kļuvusi neregulējama, un man ka autovadītājai ir jādod ceļš gājējiem? Vai ka ir jārīkojas gājējiem un autovadītājiem šāda gadījuma? Paldies!
Ēriks Griģis:

Gājējs neuzskata, bet pārliecinās par signālu luksoforā, kas darbojas, ja krustojums ir regulējams!
Valdis, 28.decembris 2016 14:07
Cik liels bus sods, ja brauksu ar Īrija registretu auto, motociklu LV, paldies.
Ēriks Griģis:

LAPK 149.25' panta desmitā daļa, kas spēkā no 01.01.2017., nosaka maksu tikai LV valstspiederīgajiem (deklarētā dzīvesvieta ir LV) ar ārvalstīs reģistrētu B kategorijas automobili. Kravas a/m, autobusiem, motocikliem šāda maksa par iebraukšanu LV teritorijā nav paredzēta:

"Par M1 un N1 kategorijas automobiļa, kas reģistrēts ārvalstī, izmantošanu ceļu satiksmē Latvijā, ja tā vadītājs — persona, kuras deklarētā dzīvesvieta ir Latvijā, nav samaksājis noteiktā kārtībā un apjomā transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli, — uzliek naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam no simt piecdesmit līdz četrsimt euro."

Avots:
www.vestnesis.lv/op/2016/241.28
Dainis, 23.decembris 2016 16:41
Mani interesē cik liels sods ir ja mašīnas kopējais svars ir 44 tonnas? Tātad krava uzkrauta par 4 tonnām vairāk nekā atļauts. Smaguma atļauja nav.
Un kur vispār var redzēt kādi ir sodi par pārkapumiem?
Ēriks Griģis:

Par autopārvadājuma veikšanu, pārsniedzot noteikto transportlīdzekļa (transportlīdzekļu sastāva) pieļaujamo faktisko masu no 2 līdz 5 tonnām vai ass slodzi no 0,5 līdz 2 tonnām, vai tilta slodzi, ja atsevišķi nav noteikta katras tilta ass pieļaujamā slodze, no 1 tonnas līdz 3 tonnām, — uzliek naudas sodu
1) transportlīdzekļa vadītājam no septiņdesmit līdz simt astoņdesmit euro,
2) kravas pārvadātājam — no piecsimt septiņdesmit līdz tūkstoš četrsimt euro
vai
3) nosūtītājam —
3.1) fiziskajai personai — no simt četrdesmit līdz trīssimt piecdesmit euro, bet
3.2) juridiskajai personai — no piecsimt septiņdesmit līdz tūkstoš četrsimt euro.

Avots!
likumi.lv/doc.php?id=89648
149. 33prim pants. Kravu pārvadāšanas noteikumu pārkāpšana 8.apakšpunkts.
Dainis, 20.decembris 2016 17:26
Labdien Griģa kungs,ir doma nopirkt kravas auto ,pašmasa 7.0t pilna 12.00 un reģistrēt uz sevi kā fizisku personu,ja es pērku preces un pārvadāju tikai sev tad man šaibu nevajag vai varu iztikt ar ceļazīmi?Ko iesākāt darīt lai viss būtu likuma ietvaros?
Paldies
Ēriks Griģis:

Kur uzzinājāt to, ka tad šaibu nevajag?
Tahogrāfu ar vai bez šaibas jāizmanto vadītāja laiku uzskaitei.
Lasiet 2. un 13. pantu:
eur-lex.europa.eu/resource.html?...

Ja tāda nav vai esošais ir bojāts, tad uzstādīt drīkst tikai jaunu otrās paaudzes elektroniskā tahogrāfa komplektu.

Izklausās, ka Jums vajadzēs arī 95. kodu!
Lasiet 6. prim pantu:
likumi.lv/doc.php?id=36720

Iespējams, vajadzēs pašpārvadājuma sertifikātu:
www.atd.lv/lv/sertifik%C4%81ts-i...

un veikt samaksu par autoceļu izmantošanu:
likumi.lv/doc.php?id=185656

OCTA - pašsaprotama lieta!

Auto vispirms vērtē pēc PM tonnām!
vārds, 19.decembris 2016 22:51
Sveiki, domāju iegādāties jaunu automašīnu. Gribēju zināt jūsu padomus un vērtējumus par Audi A4 sedans 2008 B8 2.0tdi
kādas varētu būt visbiežāk sastopamās problēmas.
Jason, 17.decembris 2016 11:54
Kas varēja notikt 2,5tdi 103kw motoram. Braucu un uzreiz noslāpa. Siksnas ir vieta un drošinātāji visi vesali. Un motoru starters negriež.
Ēriks Griģis:

Ja motors noslāpst, tad nepadod degvielu! Vaina zemspiediena sūknī, filtrā vai bākas sūknī. Bet ja starteris negriež, tad remontservisā pateiks, vadi vai motora klaņi!
Krišjānis, 16.decembris 2016 17:12
Sveiki, man interesē cik zemu un cik procentus var līmēt vējstiklam augšpusē saules aizsargjoslu? Un vai var līmēt melnā krāsā?
Ēriks Griģis:

Nedrīkst, ja gaismas aizture vairāk par 25%! Sertifikātu paņem.

CSN 225. Aizliegts braukt ar transportlīdzekli, kas aprīkots ar:
225.1. priekšmetiem, stiklu pārklājumiem, aizkariem, žalūzijām u. tml., kas būtiski ierobežo redzamību transportlīdzekļa vadītājam tā tiešās redzamības zonā. Attiecībā uz stiklu pārklājumiem par būtisku redzamības ierobežojumu transportlīdzekļa vadītāja redzamības zonā tiek uzskatīti stiklu pārklājumi, kas padara priekšējā stikla (vējstikla) gaismas caurlaidību mazāku par 75 % vai priekšējo sānstiklu (priekšējo durvju stiklu) gaismas caurlaidību mazāku par 70 %
Nodoklis, 14.decembris 2016 22:13
Vai vieglajam auto līdz 3,5t Latvijā būs jāmaksā ceļa nodoklis? Palds
Smaids!

Ēriks Griģis:

Jā, B kategorijas kravas automobiļiem LV arī no PM 3t līdz 3,5t būs jāmaksā ceļu izmantošanas nodoklis.
Autoceļu lietošanas nodevas likumā noteikto valsts galveno un reģionālo autoceļu posmu lietošanu (izņemot to šķērsošanu, tostarp apļveida krustojumos) ar kravas transportlīdzekļiem, kuru pilna masa ir lielāka par 3000 kg,
un
kravas transportlīdzekļiem un to sastāviem, kuru pilna masa ir lielāka par 3500 kilogramiem un kuri paredzēti vai tiek izmantoti kravu autopārvadājumiem gadā jāmaksā 300 eiro!
6.panta 6. apakšpunkts vairs nav spēkā!
Likums ar grozījumiem stājas spēkā 01.01.2017.

Savukārt, to (B kategorijas kravas automobiļu sastāviem = BE), kuru pilna masa ir lielāka par 3500 maksa nav noteikta, jo EURO normatīvs neattiecas uz BE kategorijas transportlīdzekļiem.
Kaspars, 12.decembris 2016 1:25
Sveiki. Man ir problēma ar Ford Mondeo 1.8 dīzeli. 2008 gada.
pie ilgstošas slodzes liela ātruma pazūd siltais gaiss mašīnas salona un sak kāpt motora temperatūra. Braucot pilsēta nekādas problēmas nav novērotas.
Nomainīts: Termostats, ūdens sūknis, radiators, izplešanās trauka korķis.
Ēriks Griģis:

Ierakstiet savu jautājumu šeit:
www.focus-club.lv/forum
Guntars, 10.decembris 2016 12:32
Man nav nekādas skaidrības par LT reģistrētajām automašinām un tu lietošanu Latvijā. Vai var braukt ar Latvijā izdotu vaditaja apliecību un Lietuvā registrētu auto? Un kādas izmaiņas būs ar 2017 gsdu?
Paldies!
Ēriks Griģis:

Šogad bez maksas ar CSDD saņemtu atļauju elektroniski. Nākošgad paredzēts par maksu 10 eiro dienā.
Vairāk par aktuālo informāciju:
www.csdd.lv/arvalstis-registreta...
Pasniedzējs, 7.decembris 2016 12:29
Kad lūdzu gaidāms eksāmens teorija, paldies.
Ēriks Griģis:

16.12.2016
pēddzinis, 7.decembris 2016 11:33
Ekspertam uzdot jautajumu kurs pirmais uzsacis ass linijas skersosanu vins jau to nevar noteikt pez liecinieka liecibas jo to jau nevar pateikt
Ēriks Griģis:

Ir gadījumi, kad to noteikt palīdz bremzēšanas pēdu garums un to virziens, deformāciju virziens, nokritušo dubļu un stiklu lausku virziens un attālums no sadursmes vietas, atrautās detaļas atrašanās vieta un raksturs bojātām detaļām, vēl var pateikt pēc tā, kādā leņķī ir notikusi sadursme, ko, savukārt, var noteikt pēc tā, kādos virzienos trieciena rezultātā pēcsadursmes fāzē ir pārvietojušies abi automobiļi un cik tālu pa jauno trajektoriju ir aizsviests kreisā manevra veikušais automobilis.
Liecinieki, atkarībā no savas atrašanās vietas sadursmes brīdī, var būt to redzējuši (tad tas ir aculiecinieks) vai var to apstiprināt pēc sadursmes (tad tas ir liecinieks), vai neapstiprināt notikušo, sakot, ka sadursmes nebija (tad tas ir apdrošinātājs)!

Turpmāko jautājumu risināšanu apspriediet ar savu advokātu!
apdzinis, 7.decembris 2016 11:08
Sveiki vai tad no cilveka liecibas exsperts var pieradit apdzisa kreisais pagrieziens ja viens liecina nav apdzinis otrs liecina ir apdzinis to jau exsperts nevar pieradit
Ēriks Griģis:

Nē, nevar!
Bet ja eksperts ir to pierādījis pēc iepriekš rakstītā, tad ir bijuši gadījumi, ka liecinieka liecība var ietekmēt pierādījumu!
apdzisana, 6.decembris 2016 14:24
Sveiki ka var exsperts noteikt apdzisana kreisais pagrieziens kurs pirmais skersojis ass liniju
Ēriks Griģis:

1. Videoreģistrators.
2. Videoieraksts no malas, piem., ēkas apsardzes.
3. No pratināšanas protokoliem, pēdām un braukšanas ātrumiem, ko var apstiprināt liecinieku liecības.
valda, 6.decembris 2016 8:11
Labrīt! Varbut kāda var pastāstīt par jauno kārtību, kas ar 2017.g. noteiks braukšanu lv ar ārzemēs reģistrētu auto ?
Ēriks Griģis:

Par braukšanu Latvijā ar ārvalstīs reģistrētu auto būs jāmaksā nodoklis, ja tā vadītājs nebūs citas valsts rezidents.
Nodokļa apmērs būs atkarīgs no tā, cik ilgi auto Latvijā tiek izmantots. Paredzēts, ka par vienu dienu būs jāmaksā 10 eiro; par mēnesi – 250 eiro; par sešiem mēnešiem – 600 eiro; par gadu – 1000 eiro.
Ja auto ar ārvalsts reģistrācijas numuru netiks izmantots ceļu satiksmē, bet ar to iebrauks un izbrauks no Latvijas, tad jāmaksā tikai par iebraukšanas un izbraukšanas dienu.
APK nav paredzēts sods tieši par šāda nodokļa nesamaksāšanu. Laika gaitā līdz 01.01.2017. sodu varētu atrast vai piemērot esošo:
Par citu šajā kodeksā neminētu ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšanu - izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam septiņu euro apmērā.

Par darbībām ar auto citās ES valstīs var lasīt šeit:
europa.eu/youreurope/citizens/ve...
Jeļena, 2.decembris 2016 3:41
Labrīt, man ir tāda nesaprašana, ja krustojas divas ielas ar nosaukumiem viena līmeni, bet viena ir ar brauktuvēm, bet cita pilnīgi gājēju tikai ar ietvi, vai šo krustošanas vietu var uzskatīt par krustojumu? Lieta ir tāda, piemēram es braucu ar zaļo auto, pirms šis krustošanas vietas ir zīmes tikai taisni un galvenais ceļš, aiz šis krustošanas vietas pa kreisi ir stāvvieta, man ir jātiek tur. Vai es varu nogriezties tur pa kreisi, vai jāmeklē nākamo krustojumu? Es attēloju shēmu labākai saprašanai šeit imgur.com/tDWDFbF. Paldies par uzmanību!
Ēriks Griģis:

Varat nogriezties pa kreisi, jo 401. zīmes darbība attiecas uz brauktuvju krustošanās vietu, pirms kuras zīme uzstādīta (CSN 271.1.). Aiz krustojuma Jūsu zīmējumā drīkst nogriezties pa kreisi iebrauktuvē, stāvvietā, krustojumā vai apgriezties braukšanai pretējā virzienā.
Par brauktuvju krustošanās vietu krustojumā norāda 201. zīme "Galvenais ceļš", jo tas ir ceļš, pa kuru braucot ir priekšroka šķērsot neregulējamus krustojumus (CSN 258.1.).
Līdzīgi krustojumi ir braucot un šķērsojot Jomas ielu Jūrmalā, Liepājas ielu Kuldīgā u.c.

Bez tam, pa ielu B arī var braukt automobilis! Ja tas ir operatīvais (piem., iedegta mirgojoša zila bākuguns un ieslēgts speciāls skaņas signāls), tad Jums jādod tam ceļš!
Gatis, 30.novembris 2016 19:26
Labvakar, man tāda problēma ir auto opel zafira 2007 g, braucot un apdzenot citus auto,manējais nogibst, kļūdu nav restarte un rūc un brauc piespiežot pedalim jaudu ģībst. Pieslēdz opeļ centrā,vainīgs esot droseļu varst, cena tikai 360 eiro, kur var dabūt lētāk lv?
Ēriks Griģis:

Pajautā šeit:
www.opelclub.lv/phpbb/portal.php
Ieva, 29.novembris 2016 9:52
Sveiki! Nopirkām volvo xc 70 2003.gada ar automātisko pārnesumkārbu, kurai nestrādā atpakaļgaita - uz līdzenas vietas strādā, bet ar krakšķiem un ļoti gāzējot. Vai ir jāmaina visa kārba vai ir iespējams atsevišķi nomainīt kādu detaļu? Eļļu kārbai nomainījām, nepalīdz. Paldies!
Ēriks Griģis:

Jāpaskatās kārbā, kā krakšķis rodas un kādā stāvoklī ir ar krakšķošām detaļām saistītās detaļas.
Remontservisa tālrunis 27700000 vai 22000025

Jaunākais forumā

Lasītākie raksti

Jaunie raksti