Savienotās ierīces paver vairāk iespēju kibernoziedzniekiem – kā pasargāt ierīces un sevi? 1

 

Foto: Publicitātes attēls

Bite | 7.aprīlis 2018 10:32

Pieaugot savienoto ierīču popularitātei, palielinās arī ar to lietošanu saistītie drošības riski, jo vairāk “gudro lietu” ir saslēgts vienā tīklā, jo plašākas iespējas iegūt informāciju par privātpersonām vai uzņēmumiem paveras kibernoziedzniekiem.

“Ikdienā redzam ka mobilās ierīces dažādiem apdraudējumiem tiek pakļautas aizvien biežāk. Antivīruss, kas kopš pērnā gada maija darbojas BITES tīklā, līdz šim brīdim ir reģistrējis vairāk nekā 11 miljonus drošības risku, turklāt šā gada pirmajos mēnešos vien šo risku skaits palielinājies par gandrīz 20%. Jaunākie dati liecina, ka BITES antivīruss ik dienu bloķē vidēji 50 vīrusu 250 nelabvēlīgu reklāmas programmatūru mēģinājumus uzbrukt mobilajām ierīcēm,” informē BITES tehniskais direktors Gints Butens.

Tomēr ir jāņem vērā, ka prasmīgi hakeri sensitīvas informācijas iegūšanai var izmantot ne vien datorus, planšetdatorus vai viedtālruņus, bet arī citas savienotās ierīces. Piemēram, uzskats, ka “gudrā” ledusskapja uzlaušana nevienu neinteresētu, ir maldīgs, jo caur to var piekļūt, piemēram, ar šo ierīci saistītajiem lietotāja kontiem, kas jau ir visai vērtīga informācija. Tāpēc tehnoloģiju eksperti norāda – domājot par datu drošību, ieteicams ievērot četras vispārzināmas patiesības.

# Izmanto drošas paroles
Lai tīklam, ko izmantojam, nepieslēgtos “nejauši” lietotāji, ir jāizmanto drošas paroles. Tas primāri attiecas uz rūteriem. Proti, ir svarīgi aizstāt rūterī pēc noklusējama iestatīto bezvadu tīkla jeb Wi-Fi paroli un tā administrēšanas paneļa paroli ar sarežģītākām burtu, skaitļu un simbolu kombinācijām, jo, lai uzlauztu ražotāja uzstādītās paroles, pietiek ar elementārām zināšanām programmēšanā. Tāpat uzņēmumos ieteicams nodalīt Wi Fi paroles, kas paredzētas darbiniekiem un viesiem.

Ja rūteris nodrošina šādu iespēju, tad ieteicams izveidot divus mājas Wi-Fi tīklus, kuriem pievienot dažādu ierīču grupas. Piemēram, datoriem, telefoniem, planšetdatoriem var izmantot vienu Wi-Fi tīklu, bet tādām “gudrajām” ierīcēm kā gaisa kvalitātes mērītāji, apgaismes objekti, video novērošanas kameras utt. citu. Svarīgi ir ņemt vērā, ka drošības nolūkā šiem tīkliem ir jāuzstāda atšķirīgas paroles.

# Šifrē datus
Lai kāds nelabvēlis nepārtvertu un neizmainītu datus, ko saņem vai nosūta mūsu datori un “gudrās” ierīces, tos ieteicams šifrēt. Turklāt to, vai un kā tiek aizsargāti šo ierīču ģenerētie vai saņemtie dati, vēlams precizēt jau pirms to iegādes.

Piemēram, iegādājoties bezvadu interneta rūteri, ir vērts pārliecināties, vai ierīcē tiek izmantots jaunākais WPA2 šifrēšanas protokols. To jebkurā brīdī var izdarīt arī rūteriem, kas iegādāti pirms krietna laika. Lai to izdarītu, ir jāpieslēdzas rūtera administrēšanas konsolei, jāieraksta pārlūkprogrammā tā IP adrese (kā to uzzināt, var noskaidrot šeit), lietotājvārds un parole (tie parasti ir vienādi), jāatrod iestatījumos cilne “Bezvadu drošība” vai “Bezvadu tīkls”, kurā savukārt jāsameklē “Šifrēšanas veids” un jāpārliecinās, ka ir iespējots šifrēšanas protokols WPA2. Ja šāda izvēle netiek piedāvāta, rūtera ražotāja interneta mājaslapā ir jāpārliecinās par to, vai ierīcei ir paredzēta iespēja atjaunināt aparātprogrammatūru. Ja šādas iespējas nav, drošāk ir iegādāties jaunu rūteri.

# Uzstādi ugunsmūri
Kaut arī ugunsmūris nepasargās no visiem kibernoziedznieku uzbrukumiem, tas ir ļoti nozīmīgs risinājums tā dēvēto “backdoor” jeb slepeno uzbrukumu, kuru laikā kaitīgās programmatūras cenšas apiet ierīces drošības iestatījumus, novēršanai. Turklāt, pretēji vispārpieņemtajam uzskatam, ugunsmūra risinājumus var efektīvi izmantot ne vien interneta tīkla un datoru, bet arī viedtālruņu un planšetdatoru aizsardzībai.

Parasti ugunsmūris jau ir uzstādīts gan datoros, gan rūteros – lietotājam atliek to tikai iestatīt un noregulēt. Ja ražotājs šādu risinājumu nav paredzējis vai lietotāju piedāvātais risinājums neapmierina, var izmantot citas ugunsmūra programmatūras. Viedtālruņiem un planšetdatoriem šo papildu aizsardzību var uzstādīt, lejupielādējot ierīcēs īpaši šim mērķim izstrādātas mobilās aplikācijas. Svarīgi gan ņemt vērā, ka nepareizi noregulēts ugunsmūris var apgrūtināt interneta lietošanu ierīcē, jo liedz savienojuma iespējas ar dažādām interneta vietnēm.

# Izmanto antivīrusu
Ja mājas vai uzņēmuma interneta tīkla aizsardzību jau nedrošina šā pakalpojuma sniedzējs, ieteicams uzstādīt antivīrusa risinājumus gan datoriem, gan arī planšetdatoriem un viedtālruņiem – tie palīdzēs pasargāt ierīces no nevēlamām reklāmām, vīrusiem un dažādām kaitīgām programmatūrām.

Portālā “Techradar.com” pieejamā informācija liecina, ka par labāko antivīrusu “iOS” ierīcēm atzīts “Avira Mobile Security”, bet “Android” ierīcēm - “Avast Mobile Security”. Ar citiem populāriem “iOS” ierīcēm paredzētajiem antīvīrusurisinājumiem var iepazīties šeit, bet “Android” ierīcēm paredzētajiem – šeit.

“Savienoto ierīču un lietu interneta uzdevums ir palīdzēt mums kontrolēt apkārtējo pasauli un atvieglot dažādus ikdienas procesus, tāpēc to lietojums strauji pieaug. Pēc “Mobile Future” ekspertu prognozēm, jau tuvāko divu gadu laikā visā pasaulē interneta savienojums tiks izmantots 50 miljardiem ierīču, bet 2022.gadā katrā mājsaimniecībā būs ap 500 savienoto ierīču. Ņemot vērā, ka šīs ierīces kļūst aizvien vairāk atkarīgas viena no otras, par to drošību jādomā kompleksi,” uzsver Butens.

 

 
Visi komentāri
 
as 9.aprīlis 2018 9:56
0 1 Atbildēt

Kā mājas rūterim uzstādīt viesu loginu, ko dot draugiem un citām gadījuma iekārtām? Un vai tas pasargā mani no hakeriem?

Tavs komentārs
 
 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Atvadas no 10 cilindru motora - Lamborghini Huracan STJ desmit vienībās (+ FOTO)

Lamborghini izgatavos desmit ekskluzīvā superauto Huracan STJ eksemplārus, veltot tos atvadām no V10 motora, kas bija pamatā Huracan saimes panākumiem desmit gadu garumā. Lasīt vairāk

 

Neuzmanīgs velosipēdists vai neuzmanīgs autovadītājs? (+ VIDEO) 23

Video autors ierakstam devis nosaukumu "Neuzmanīgs velosipēdists pārāk pārliecinoši uzbrauc uz pārejas". Lasīt vairāk

 

Alūksnē kravas automašīna sabraukusi gājēju (precizēts 15.04, plkst: 10.00) 30

Piektdien Alūksnē kravas automašīna sabraukusi gājēju, aģentūru LETA informēja Valsts policijā. Lasīt vairāk

 

Mazda gatavo CX-80 Eiropas tirgum (+ VIDEO) 3

Japānas autobūves uzņēmums pieteicis krosoveru CX-80, kas Eiropas tirgū pasūtīšanai kļūs pieejams jau pēc dažām nedēļām. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti