Visbiežāk sūdzas par atlīdzību apmēriem, dalīto atbildību un atteikumu apdrošināšanas atlīdzību izmaksai 1

25.maijs 2012 7:39

Balstoties uz LTAB datiem par saņemtajām sūdzībām sakarā ar apdrošināšanas sabiedrību pieņemtajiem lēmumiem atlīdzību izmaksu lietās, 2012.gada 3 mēnešos par apdrošināšanas sabiedrību pieņemtajiem lēmumiem un rīcības atbilstību OCTA likumam kopā saņemtas 58 sūdzības.

Kopējais saņemto sūdzību skaits, salīdzinot ar 2011.gada 3 mēnešiem, ir samazinājies par 33,3%. Par galvenajiem sūdzību iemesliem kalpo: apdrošināšanas sabiedrību atteikums apdrošināšanas atlīdzību izmaksai; novērtētā zaudējuma apmērs, cietušais pats atzīts par daļēji līdzatbildīgu zaudējumu nodarīšanā vai arī cietušais ilgstoši nav saņēmis apdrošināšanas atlīdzību.

Analizējot sūdzības pēc būtības tika konstatēts, ka 24 gadījumos apdrošināšanas sabiedrības lēmums ir bijis pamatots, 10 gadījumos tika sniegts atzinums, ka lēmums ir nepamatots, savukārt 23 gadījumos sūdzības iesniedzējiem sniegts skaidrojums rakstiskas atbildes veidā, bet 1 sūdzība atrodas vēl izskatīšanas stadijā. Kā norāda LTAB valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics, gadu no gada sūdzību iemesli nemainās, mainās tikai to daudzums.

„Birojs nereti saskaras ar situācijām, kad auto īpašnieki sūdzas, ka viņiem izmaksātās kompensācijas apmērs ir pārāk mazs, savukārt, kad mēs vēršamies ar regresa prasību pret vainīgo pusi, kurai nav bijusi iegādāta OCTA apdrošināšana, tā uzskata, ka cietušajai pusei izmaksāts par daudz un no viņa tiek piedzīta pārāk liela summa. Protams, ka sūdzība tiek iesniegta tad, ja kaut kas neapmierina, bet paradoksāli, ka neapmierināta ir ne tikai cietusī puse, bet arī vainīgā”, skaidro J.Stengrevics.

Kā norāda LTAB, kaut arī galvenie sūdzību iemesli ir galvenokārt saistīti ar zaudējuma apmēra novērtējumu vai cietušā līdzatbildību zaudējumu nodarīšanā, netrūkst arī netipisku gadījumu, kuri kalpo par iedzīvotāju sūdzību iemeslu. Piemēram, iedzīvotāji uzrāda transportlīdzekļus jau atremontētā stāvoklī, pēc kā ir neizpratnē, kāpēc tiek saņemts atteikums par apdrošināšanas atlīdzības izmaksu.

Kā atzīmē LTAB, lai gan liela daļa Ceļu satiksmes negadījumu (CSNg) ir ar bēdīgām sekām, tomēr sīkos starpgadījumos uz ceļa netrūkst arī amizantu situāciju. Tā, piemēram, kāds gadījums saistīts ar pāra nenoskaidrotajām savstarpējām attiecībām. Reiz, kāds puisis sastrīdējās ar meiteni, kura pēc strīda iesēdās paziņas automašīnā. Ieskurbušais draugs kļuva greizsirdīgs un izdomāja nelaist vaļā automašīnu. Savukārt autovadītājs uzsāka braukt, lai tiktu vaļā no uzmācīgā drauga. Rezultātā greizsirdis guva nelielas traumas un ārstniecības iestāde pieprasīja atlīdzību par viņa ārstēšanu, taču LTAB sniedza atteikumu, jo paša cietušā rīcība ir saistīta ar gūtajām traumām.

Gadās arī krāpnieki

„Izskatot iesniegtās sūdzības par apdrošināšanas sabiedrību pieņemtajiem lēmumiem, diemžēl nākas secināt, ka ir atsevišķi indivīdi, kas mēģina iedzīvoties uz apdrošināšanas atlīdzības rēķina. Piemēram, cietušā auto īpašnieks vēlas saņemt atlīdzību par tādiem auto bojājumiem, kuri nekādi nav attiecināmi uz konkrēto avāriju. Šāda vēlme rodas ar domu saremontēt vecas auto skrambas vai nomainīt nolietojušās detaļas pret jaunākām. Arī attiecībā uz personai nodarītajiem veselības zaudējumiem ir bijuši mēģinājumi saņemt atlīdzību par ārstēšanos, kas nav saistāma ar CSNg gūtajām traumām. Pazīstamas ir situācijas, kad CSNg rezultātā nav bijušas tādas traumas, kuru ārstēšanai būtu nepieciešami zobārstniecības pakalpojumi, bet cietušais tos pieprasa. Vai arī, kādēļ gan neiesniegt atlīdzināšanai čeku par klepus sīrupu vai deguna pilieniem, pat ja CSNg rezultātā piem., bijusi lauzta roka. Nācies sastapties pat ar tādiem gadījumiem, kad CSNg nemaz nav bijis, bet persona cenšas saņemt apdrošināšanas atlīdzību par miesas bojājumiem un traumām, kas iegūtas citos apstākļos” skaidro J.Stengrevics.

LTAB vērš uzmanību, ka krāpnieciskus darījumus var atklāt, jo avāriju un tās izraisītās sekas analizē eksperti - trasologu un tehnisko ekspertu komisijas. Lai noteiktu, kuri bojājumi ir radušies konkrētajā CSNg, tiek salīdzināti avārijā iesaistīto transportlīdzekļu bojājumi, bojājumu augstums, diametrs un citi parametri. Arī gadījumus par personas veselībai nodarītajiem zaudējumiem izskata eksperti - ārstu komisija, kas izvērtē, kuras traumas ir iegūtas avārijas rezultātā un vai radušās veselības problēmas ir cēloniskā sakarā ar CSNg vai nē.
 

 
Visi komentāri
 
286211. viesis 28.maijs 2012 11:44
0 0 Atbildēt

Nu jā, par atlīdzības apmēriem vienmēr ir bijuši kašķi, cietušais parasti gribēs mazliet vairāk nekā pienākas, bet ja jāgriežas pie vainīgā, tad tas vienmēr gribēs maksāt mazāk :):) laikam jau tikai loģiski :)

Tavs komentārs
 
 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Policija piemēro sodu par braukšanu pa Liepājas šoseju ar 151 km/h, videoreģistratorā piefiksētais ātrums vien 93 km/h (+ video) 65

Sociālajā tīklā Facebook plašu atsaucību guvusi kāda autovadītāja piefiksēta situācija, kurā ceļu policijas ekipāža uz A9 šosejas viņu apturējusi par braukšanu ar 151 km/h. Autovadītājs gan apgalvo, ka braucis ar kruīza kontrolē iestādītiem 100 km/h, arī videoreģistrators piefiksējis 93 km/h lielu braukšanas ātrumu. Lasīt vairāk

 

Motociklists izsprūk caur "adatas aci" (+ VIDEO) 6

Motociklists nolemj apsteigt kravas auto pa labo pusi un nākamajā momentā ierauga sev priekšā citu kravenieku. Lasīt vairāk

 

Īpašnieks "šokā" par Lada Vesta kvalitāti (+ VIDEO) 22

Mēnesi vecas "Lada Vesta" īpašnieks kopā ar servisa darbiniekiem veic apskati un ir šokā par "AvtoVAZ" materiālu un darba kvalitāti - durvīs skaņas izolācijai izmantota plāna folija, grīdai - mastika, zem kuras jau ūdens. Pieskaroties šim materiālam, tas bez pūlēm atdalās un saplīst (Uzmamību - rupji lamu vārdi krievu valodā!) Lasīt vairāk

 

Vai apstāšanās un stāvēšana zaļajā zonā ir CSN pārkāpums? (+ FOTO) 16

Vides reklāmu apkalpotāji, kas pārkāpj noteikumus ir ierasts skats Rīgas ielās. Bet vai vienmēr tiek pārkāpti ceļu satiksmes noteikumi? Apskatām iAuto.lv lasītāja iesūtītus attēlus par situāciju Mūkusalas ielā. Lasīt vairāk

 
 

Jaunākais forumā

Lasītākie raksti

Jaunie raksti