Riepu izvēle I 11

 
Atis Jansons, „Latvijas Avīze” | 15.janvāris 2014 10:12

Jautājums no mūsu pasta. „Kāpēc 16 collu riepas ir  tik ievērojami dārgākas par 15 collīgajām?”

Šis kungs, manuprāt, ir trāpījis taupīgas un saprātīgas riepu izvēles problēmu pašā viducī. Un tajā apmulsis. Dabiski – jo migla, kuru mūsu prātos 21. gadsimtā ir pūtuši riepu un automobiļu ražotāji, tiešām ir bieza. Sākot jau ar mērvienību, kura lietota jautājumā.

Colla – angļu garuma mērs. (25,4 mm mums pierastajā sistēmā.) Tātad 16 collu ritenis ir „lielāks” par 15 collu?  Nekā nebija. Tās collas ir diska ārējais (jeb riepas iekšējais) diametrs un nekādā veidā nerāda būtisko riteņa izmēru – rites diametru. Tas paliek praktiski nemainīgs lielām līdzīga izmēra un funkciju auto grupām jau daudzus gadus. Gandrīz gadsimtu.

 1906. gada Opel Phaeton (9 ZS) riteņa diametrs bija 820 mm, 1924. gada Lieferungswagen (jau 30 ZS) – 765 mm. Septiņdesmito gadu leģendas Manta GT (saukta arī par Melno maģiju, 105 ZS, 188 km/h) ritenis gan samazinājies par gandrīz sprīdi (590 mm), bet tālāk šī tendence neiet. Deviņdesmito gadu Omega brauc uz 635 mm diametra ratiem, un šis (no 57 līdz 65 cm) tad arī ir un paliek praktiski visu mūsdienu „vieglo” automobiļu riteņu diametra zona. Lielāki riteņi tiek lietoti vienīgi specializētiem sliktu ceļu auto (70 līdz 80 cm – gluži kā vecā gadsimta sākumā).

Diska izmēri joprojām tiek doti collās. Kāpēc? Es, godīgi sakot, skaidri nezinu. Ja variet pateikt priekšā – atrakstiet! Šā vai tā – 12, 13, 14 utt. collas. Un 5, 6, 7 utt. platumā. Ja riteņa rites diametru uzskatām par prioru, attiecīgā auto dzinēja, transmisijas, piekares konstrukcijai vienīgo atbilstošo (GoodYear PR speciālisti pat saka, ka visa auto uzbūve tiekot pakārtota izvēlētajam ritenim), diska izmērs var pieaugt vienīgi samazinoties riepas profīla augstumam un palielinoties platumam. Daži piemēri ieskatam.

Mazā klase

Riepas apzīmējums      Diametrs (mm)

185/65     14                      596

195/55     15                      595

205/45     16                      590

 

Kompaktklase

195/65       15                  635

205/55       16                  631

225/45       17                  634

 

Mazie „apvidus auto”

205/65       16                  673

225/55       17                  679

245/45       18                  677

 

Standarta komplektācijā uzstādīto riteņu un riepu izmērs (tabuliņā katrai klasei pirmā rinda) ir optimālais, tas ir kompromiss starp aktīvās drošības (citu sauktas par “sportiskumu”) prasībām pēc stabilitātes vilkmē, bremzēšanā, pagriezienos (zemāka profila un platākas riepas) un pretējām degvielas ekonomijas, piekares nepārslogošanas, mierīgas, “pilsoniskas” vadāmības un komforta īpašībām, kuras iegūst uzstādot vieglāku, nedaudz šaurāku, nedaudz augstāku, mīkstāku un maigāku riepu. Tas ir zelta vidusceļš, uz kura, manuprāt, vajadzētu palikt un turēties.

Tā pirmā atbilde kungam, kurš svārstās starp 15 un 16. No jautājuma gan nav īsti saprotams – gatavojas viņš no praktiskā mazākā skaitļa doties uz skaistāko, „stilīgāko”, vai otrādi. Pirmajā gadījumā es saku – nē!!! Un priecājos, ka cena viņu bremzē. Otrajā – atbalstu saprātīgu ideju, bet esmu spiests sarūgtināt. Nav jau šī atkāpšanās tik vienkārša, ja domāts nav savlaicīgi, konkrēto auto izvēloties. Nu vajadzīgi citi riteņu diski. Gluži iespējams, ka tādus jūsu auto nemaz tik vienkārši nevarēs uzlikt – traucēs lielie bremžu suporti utml. Auto ražotājs un pārdevējs būs parūpējušies, lai jūs no „lielcollu” un „zemprofīla” lamatām izkļūt nevarētu.

Ja joprojām esat tik naivi, lai domātu, ka viss tā sauktais „tehnikas progress” no tā virzītāju puses ir nesavtīgs un godīgs – maz jūs mazlietiņ žēl. Turpiniet maksāt par vienu no spilgtākajiem 21. gadsimta auto pseidouzlabojumiem, kurš izņemot skaistumu (manuprāt – apšaubāmu) nedod neko. Ja nepietiek ar manu personīgo pieredzi un viedokli – pavandieties internetā. Tur var atrast, piemēram, autoritatīva izdevuma „Car and Driver” (ASV, Kalifornija) vērienīgu testu, kurā dažādos veidos dzenāts VW „Golf’ ar riteņiem sākot no standarta 195/65 15 līdz pat 19 collu 35 procentiem. Visos testa rādītājos, izņemot šķērsstabilitāti pagriezienā (kur rezultāts ir 0,83 pret 0,87) un bremzēšanu (130 pēdaas pret 126), uzvar standarta riepas. Tās ir ātrākas ieskrējienos, tās ir klusākas, tās – protams – ir taupīgākas degvielas patēriņā (ja īpaša interese par skaitļiem, variet mēģināt tos salasīt pievienotajā prezentācijas slaidā).

Ko iegūsiet, palielinot diska izmēru? Pagriezienu, kurš normāli būtu braucams ar 60 km/h, kuru ar standarta riteņiem bez riepu kaukšanas varējāt izbraukt ar 100 km/h, nu ņemsiet klusu un ar 120. Vai vajag? Kāda tam jēga, ja neesat sacīkšu trasē?

Atceros – kādreiz ar šādu praktiķa filozofiju spīdzināju vienu ekskluzīvu riepu tirgoni. Šis padomājis atteica – manam klientam ir vienalga, kā tas auto brauc. Galvenais – kā izskatās...

Ko zaudēsiet? Naudu. Skaitļi, kurus atradu, salīdzinot (patreizējos ziemas riepu) piedāvājumus Latvijā (internetā), ir gandrīz šokējoši. Pieminētā 196/65 15 „premium” klases riepa maksā aptuveni 75 latus (akcijās dabūjama par 50). Pieliekam collu – attiecīgi 125 un 80. Divas collas – jau 190 lati. Par vienu riepu. Un tās vēl nav 19 collas. Tajā plauktā riepu komplekta cena ir vismaz „štuka”...  Apvidus auto kategorijā labu zemprofīla (19 – 20 collas) riepu komplekts var maksāt pat 2000 latus.

Bet ja murgaini lielas summas maksājot iegūtais ritenis turklāt vēl smags (tikai ļoti dārgi šī izmēra diski ir vieglāki par standarta izmēra „bleķiniekiem”) – nauda ir burtiski izmesta miskastē. Vēl sliktāk - tā var kļūt pat bīstamam, ja braukt īpašnieks iedomāsies tā, kā auto marka sola. Un arī tad, ja dārgais komplekts būs jau nodilis, bet jaunam pēc krīzes naudiņas vairs nebūs.

Jā, gandrīz piemirsu. Jautātājs gribēja zināt, kāpēc tās lielākās collas ir dārgākas. Tehniski ekonomisku pamatojumu nezinu un ražotāju lapās neatrodu. Varu vien minēt – kāpēc gan naudiņu neņemt, ja kāda smadzenes ir pietiekami saskalotas, lai to lepni un dāsni par šiku atdotu?

Foto: Auto akadēmija

 
11 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
as 15.janvāris 2014 10:38
5 0 Atbildēt

Sassodīti laba info!!! Man bija aizdomas, bet nu tam kāds uzrakstīja apliecinājumu! Labs!

aansis 16.janvāris 2014 11:38
3 0 Atbildēt

oi... vēl aizmirsu... kapēc riepai, uz kuras ir "sadrukāta" kaudze tekstu, ir problēmas mistiska ātruma indeksa vietā gluži vienkārši norādīt pieļaujamo maksimālo ātrumu?

aansis 16.janvāris 2014 11:37
2 0 Atbildēt

Riepas izmērs vienmēr ir bijis viens no maniem mīļākajiem raksturlielumiem. Vai kāds var nosaukt vēl kaut vienu objektu, kura izmēri tiek mērīti trīs dažādās mērvienībās?

Jautājums par to, kādēļ aploces diametru joprojām mēra collās, ir nepilnīgs... To nešaubīgi derētu papildināt ar jautājumu, kādēļ tai pašai riepai platumu mēra milimetros un augstumu procentos :)

 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Fisker Ocean – par gandrīz 70 000 dolāru pirkto elektroauto noraksta neliela negadījuma dēļ 6

Elektriskā Fisker Ocean redzama neliela skramba, taču automašīnu salabot nevar un 69 000 dolāru vērtais pirkums jānoraksta. Lasīt vairāk

 

Kāpēc brauciens ar jauno elektrovilcienu daudziem izrādījies sāpīgs vai pat neiespējams? (+ VIDEO) 8

Vilcieni ir, peronu nav - ziemā pieredzētās grūtības nav vienīgais ar ko nākas saskarties tiem pasažieriem, kas vēlas izmantot jaunos vilcienus. Lasīt vairāk

 

Militāro mācību laikā vakar ceļu satiksmes negadījumā miris karavīrs 3

16. maijā, militāro mācību laikā ceļu satiksmes negadījumā, gūstot traumas, kas nav savietojamas ar dzīvību, miris Nacionālo bruņoto spēku karavīrs. Uz notikuma vietu nekavējoties izsaukts Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, Valsts policija un Militārā policija. Pēc Nacionālo bruņoto spēku komandiera pavēles konkrēto militāro mācību norise pārtraukta. Lasīt vairāk

 

Arī elektrību. Rīgā atklāta pirmā Neste elektroauto uzlādes stacija (+VIDEO) 3

Latvijā vadošais degvielas tirgotājs Neste paplašina piedāvājumu un atklāj pirmo 100% atjaunojamās elektrības uzlādes staciju Neste My Renewable Charge Rīgā, Lucavsalas degvielas uzpildes stacijā. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti