Apdrošināšanas un ekspertīzes jautājumi un atbildes

Šeit Jūs varat uzdot savus jautājumus, kas saistīti ar auto apdrošināšanu, tehnisko ekspertīzi. Uz jautājumiem atbildēs firmas «BCDE» eksperts Ēriks Griģis.

 
 
 
 
 
Uzmanību: Ar * apzīmētie lauciņi ir obligāti!
 
vitalijs, 1.aprīlis 2010 18:14
sveicinati gribeju pajautat man ir mersedes 230e,,ir lielisks piedavajums nopirkt vasaras riepas kopa ar diskiem(dzelz)pa ljoti mazu cenu bet pashi diski neder mazliet pats aplis ir mazaks kadu milimetru vajag nogriezt ka to var izdarit vai kur to vispar dara,un cik tas var maksat
Ēriks Griģis:

Nezinu gan!
Bīstami!
Pēc novirpošanas var tikt izjaukts spēku līdzsvars diskā un tas var deformēties, ļodzīties vai izlūst vidējā daļa.
ivars, 31.marts 2010 21:10
vai vacijaa tiesam uz robezas maksaa par auto izvessanu no valsts ja taa tur iegaadaata
Ēriks Griģis:

Par izvešanu nemaksā, bet atgriež MwSt. (19,00%) nodokli, ja pārdevējs ir nodokļa maksātājs un nodoklis ir ietverts automobiļa pārdošanas cenā.
vārds, 31.marts 2010 13:07
Labdien, es vēlētos uzzināt par to profesionālo kodu, cik ātri var iegūt, cik maksā, un kādas ir perspektīvas ja braucu strādāt uz Lielbritāniju, jo cik zinu, tur var pamainīt tiesības pret angļu tiesībām pēc 200 dienām un vai vispār viņi sapratīs ka man ir tas Driver Certificate of Professional Competence ( CPC ) pie viņiem ir grūtāk nolikt , tātad man ir arī jautājums vai es vieglāk nevaru iegūt sertifikātus, aiziet nevis uz CSDD , bet pie notāra lai viņš man uztaisa angļu valodā tulkojumu un kopiju. ? Cik esmu dzirdējis , ja es eju kursos, tad man par vienu dienu iedod 1 sertifikātu, un kopumā vajag tādus piecus, un tad man ar tajiem sertifikātiem jāiet uz CSDD, vai es pareizi sapratu?
Ēriks Griģis:

1. Esiet sapratis pareizi. Latvijā patreiz dod vienu sertifikātu par piecām dienām, kurās esiet piedalījies, kopumā, 35 stundu lekcijās. Sertifikāts un derīga veselības uzziņa Jums ir jāuzrāda CSDD, lai samainītu savu vadītāja apliecību pret jaunu ar profesionālo [95] koda atzīmi tajā. Ja Jums ir vecā vadītāja apliecība C (C1, D1, D) kategorijas transportlīdzekļu vadīšanai, tad pēc samaksas par kursiem, Jums jānoklausās periodiskie profesionālās kvalifikācijas 5 dienu kursi. Parasti kursi aizņm piektdienu, sestdienu svētdienu un otrdienu, trešdienu. Pēc to noklausīšanās jāsaņem sertifikāts un tā kopija, tad jādodas uz CSDD mainīt vadītāja apliecību.
2. Anglijā un Īrijā Latvijā izdoto vadītāja apliecību Jums apmaina pret anglijas vai īrijas, ja tiek izpildīti uzturēšanās nosacījumi attiecīgajā valstī.
3. Citās valstīs sapratīs Latvijā iegūtās vadītāja jaunās apliecības ar [95] koda atzīmi tajā.
Latvijas sertifikātam citās valstīs šobrīd nav būtiskas nozīmes.
4. Anglijā vadītājam no Latvijas profesionālās kompetences apstiprinājums ir [95] koda atzīme vadītāja apliecības 12. kolonā, atbilstoši izņemta jauna ciparu tahogrāfa vadītāja karte un ADR kravu pārvadāšanai derīga apliecība.
5. Notāram nav nekāda sakara ar vadītāja apliecības maiņu ne Latvijā, ne Anglijā, ne profesionālā [95] koda atzīmi tajā.
Uzziņām t. +371 26322578
Hm, 30.marts 2010 10:11
Ko nozīmē "negadījumu autopsiju, ja tajos ir bojāgājušie"?
Ēriks Griģis:

Ja ir noticis ceļu satiksmes negadījums, kurā vadītājs, gājējs vai vadītājs un pasažieris ir gājuši bojā, tad pēc notikušā trūkst viena, kuru varētu uzklausīt.
Viena iesaistītā puse klusē.
Ja negadījumā ir iesaistīts otrs transportlīdzekļa vadītājs, tad bojāgājušo piederīgajiem, arī darba devējam ir svarīgi uzzināt, ko viņu piederīgais ir darījis, kāpēc rīkojies vai atteicies rīkoties, ka ir noticis nelabojamais.

Ceļu satiksmes negadījuma autopsija nozīmē bojāgājušo aizstāvību, ko viņi paši vairs nespēj. Autopsija nav tiesa, bet aizgājēja vēstījums par notikušo.
Uzzinot notikušā apstākļus un bojāgājušā lomu tajā, tiek sakārtotas attiecības starp aizgājēju un dzīvē palikušajiem. Piederīgie uzzina un ierauga to, ko viņiem aizgājējs nespēja pateikt. Vēlreiz redzēt un klausīties notikušajā ir nepieciešams turpmākai dzīvei. Un arī izvēlei - cīnīties vai apstāties.
mazda, 28.marts 2010 14:58
kur atrodas 626 mazdai degvielas sukna relejs salona jeb motortelpa
Ēriks Griģis:

Lūdzu, šeit uzstādiet jautājumus par transportlīdzekļu apdrošināšanu, CSNg ekspertīzēm un negadījumu autopsiju, ja tajos ir bojāgājušie!

P/S/
Jautājumus par automobiļu uzbūvi adresējiet attiecīgajam zīmola pārstāvim Latvijā.
salvis, 27.marts 2010 19:23
kura vieta interneta var apskatities masinas esosos sodus ???
Ēriks Griģis:

Vajadzētu būt šeit!
e.csdd.lv/

P/S/
Par neapmaksātiem sodiem, reģistrēto aizliegumu esamību vai neesamību variet uzzināt, zvanot 90004099
Edgars, 27.marts 2010 11:23
Sveiki!

Man te tāds jautājums - vai ir iespējams ārzemēs reģistrētam auto dabūt KASKO/OCTA polises no Latvijas apdrošināšanas kantoriem?
Ēriks Griģis:

1. Tehniski ir iespējams pie tās valsts apdrošinātāja [rezidenta] Latvijā, kurā automobilis reģistrēts.
2. Tehniski iespējams pie jebkura ārvalsts apdrošinātāja, ja šāds risks viņam liksies izdevīgs apdrošināšanai.
Marija, 24.marts 2010 13:09
Ja es vēlos braukt uz Krieviju, apdrošināšana man jāiegādājas uz robežas,bet vai ir iespējams to iegādāties arī Latvija un cik maksa? Paldies
Ēriks Griģis:

1. Krievijas vēstniecības vīzu departamenta ēkā apdrošināšanu uz Krieviju piedāvā BTA.
2. Vilciens, kravas auto vai autobuss, uz dienu, gadu vai palikšanu - ir dažādas cenas. Nē, nevaru Jums pateikt, cik maksā apdrošināšana uz Krieviju.
vārds ANDIS, 23.marts 2010 15:41
Vai var lūgt padomu sakarā ar incidentu kas noticis ar ceļu policiju ?29265358
Ēriks Griģis:

Jā! Zvaniet, lūdzu, man!
vārdsNN, 22.marts 2010 17:41
Labdien!
Pagājušā gada maijā neievērojot distanci ietriecos priekšā braucošajā auto. Tika aizpildīts saskaņotais protokols. Aizzsūtiju savu veidlapas daļu apdrošinātājiem, bet šodien saņēmu ierakstītu vēstuli ar brīdinājumu, ka es neesmu šādu veidlapu nosūtijis. Ir izteikts brīdinājums par tiesas procesa uzsākšanu... Ko darīt, ja mana vēstule nav sasniegusi galamērķi?
Ēriks Griģis:

1. Autovadītāju kvalifikācijas kursos es mācu saskaņoto paziņojumu nokopēt un, personīgi iesniedzot aizpildīto krāsaino apdrošinātājam, nevis nosūtot pa pastu, uz citas - melnbaltās kopijas lūgt apdrošinātāju atzīmēt saņemšanas/iesniegšanas datumu un apdrošinātāja pārstāvim, atšifrējot savu parakstu, parakstīties uz kopijas, ko iesniedzējs patur pie sevis kā apliecinājumu par paveikto.
2. Ja tas nav izdarīts, tad Jums ir jāizdomā cits paņēmiens, kā pierādīt apdrošinātājam, ka esat viņam nosūtījis bet viņš nav saņēmis saskaņotā paziņojuma Jūsu eksemplāru.
Es tādu nespēju izdomāt, ja vien Jums neienāca prātā izgatavot vienu kopiju ...
3. Ja nav iespējams pierādīt nosūtīšanas faktu, tad iestājas regresa prasība, kas atbilst OCTA likumā noteiktajam.
4. Tiesas procesu nevajadzētu pieļaut, jo, iespējams, Jums būs jāsedz tiesas izdevumi!
5. Tātad, Jums nepieciešams vienoties ar apdrošinātāju par pierādījumu uzrādīšanu vai apdrošinātāja regresa prasības apmierināšanu labprātīgi, ne tiesvedības ceļā.
Ingus, 22.marts 2010 14:57
Labdien!
Kur iespējams uzzināt sava auto vērtību pirms ceļu satiksmes negadījuma?
Ēriks Griģis:

Transportlīdzekļu vērtību katalogā (spēkā no 01.01.2010.)

www.ltab.lv/lv/informacija-ekspe...
vārds Ināra, 22.marts 2010 9:52
lABDIEN!Mans vīrs nesen braucot reisā nogāja no ceļa sakarā ar slideno ceļu,firma novilka no viņa 500lv.naudas sodu par ceļa negadījumu,mašīnas ir apdrošinātas KASKO,vai tas ir likumigi un k'rīkoties šādās situācijās.Paldies.
Ēriks Griģis:

1. Vispirms, vai līgumā ir rakstīts, ka viņam un kādā gadījumā ir jāsedz tehniskās izmaksas vai KASKO pašrisks?
2. Vai darba līgumā tāds sods ir noteikts?
3. KASKO apdrošinātājs šādu sodu vadītājam, kurš strādā pēc noslēgta darba līguma, neparedz.
4. Ja darba līgumā vai statūtos tas nav ierakstīts, tad tas nebūs likumīgi.
5. LAPK noteiktā kārtībā, ja CP vai ATI soda gan vadītāju, gan pārvadātāju.
Peteris, 21.marts 2010 13:16
labdien. Es velejos pajautat par nodokli masinai. vai jau ir pienemts likums, kad ir jamaksa nodoklis par masinas izmantosanu, kas ir registreta cita valsti ? un ja ir tad cik liels tas ir ?
Ēriks Griģis:

Ir jāmaksā transportlīdzekļa nodoklis līdz gada beigām no brīža par pilniem mēnešiem, kad tas tiek reģistrēts (uz laiku) Latvijā.
Izvedot transportlīdzekli no valsts, tas CSDD tiek noņemts no uzskaites un, pamatojoties uz šo uzziņu, no VID jāpieprasa atmaksāt atpakaļ neizmantotā nodokļa daļa.
Nodokļu likmes visa gada 12 mēnešiem:
www.csdd.lv/?pageID=1259828034

CSDD informācijas tālrunis 67025777

• Ārvalstu pilsoņiem vai bezvalstniekiem jāreģistrē CSDD no ārvalstīm uz laiku ievestie mehāniskie transportlīdzekļi un to piekabes, kas atrodas Latvijā ilgāk par trim mēnešiem un piedalās ceļu satiksmē.

• CSDD jāreģistrē no ārvalstīm uz laiku ievestos mehāniskos transportlīdzekļus un to piekabes, kas atrodas Latvijā ilgāk par trim mēnešiem un piedalās ceļu satiksmē. Transportlīdzekļus, kuru pastāvīga reģistrācija Latvijā ir aizliegta, reģistrē vienu reizi uz laiku līdz sešiem mēnešiem.

• Reģistrējot transportlīdzekli, tam tiek piešķirts valsts reģistrācijas numurs un izsniegta tam atbilstoša viena (piekabēm, motocikliem, tricikliem, kvadricikliem un mopēdiem) vai divas (pārējiem transportlīdzekļiem) numura zīmes. Tāpat transportlīdzekļa īpašnieks saņem transportlīdzekļa reģistrācijas apliecību.
www.csdd.lv/default.php?pageID=1...

Transportlīdzekļu reģistrācijas pakalpojumu izmaksas
www.csdd.lv/default.php?pageID=1...
Edgars, 21.marts 2010 8:56
Vai VW Jeta 1.9 TDI 2007 g. ir iespē uzlikt parasto sajūga komplektu?
Ēriks Griģis:

To jautājiet savā VW remontservisā.
vārds, 20.marts 2010 19:59
Kas ir noteicis apdrošināšanas standartus?
Ēriks Griģis:

1. Eiropas direktīva dod norādes (par OCTA) un Latvijā pieņem likumu, kurā šīs norādes iestrādā.
Direktīva ir OCTA likuma beigās, kā atsauce uz ES normatīvajiem aktiem.

2. KASKO - izdomā paši apdrošinātāji, balstoties uz likumiem par Apdrošināšanas līgumu un Uzraudzību... . Atsauces uz ES - likumu beigās!
vārds, 20.marts 2010 13:48
Cik maksā mašīnas(golf 2, 1985.g.,ir TA) pārreģistrēšana uz citu īpašnieku?
Ēriks Griģis:

CSDD mājas lapā sadaļā "Cenrādis" ir dotas visas izmaksas, kas saistītas ar īpašnieka maiņu!
www.csdd.lv/?pageID=1096007743
Janis, 19.marts 2010 15:22
pag-pag. cik saprotu, ja liekam "c" kategoriju _un_ 95. kodu:
1.teorija tiirai "c" kategorijai ( 35 jautaajumi)
2. teorija 95. kodam ( 45 jautaajumi )
3. praktiskaa braukshana.

jebshu galiigi kautko jaucu?
Ēriks Griģis:

1. Pareizi. Nesajaucāt!
2. Tikai braukšanas eksāmeni arī ir divi, kurus var apvienot vienā!
Oskars, 19.marts 2010 15:20
Sveiki!

Sakiet vai ceļu policija var uzlikt sodu par CSNg izraisīšanu, balstoties uz saskaņoto paziņojumu, kurā viena no pusēm atzīst vainu vai arī pēc apdrošinātāja lēmuma (par vainīgo) pieņemšanas? Vai to viņi var izdarīt tikai tad, ja paši ir noformējuši protokolu par attiecīgo CSNg, respektīvi ir bijuši izsaukti?
Ēriks Griģis:

1. Pēc saskaņotā paziņojuma nevar!
2. Saskaņotā paziņojuma nav jāatzīst vaina.
3. Ja vaina ir atzīta vienalga uz kāda papīra un policija ir bijusi izbraukusi uz CSNg vietu un noformējusi protokolu, tad var.
Janis, 19.marts 2010 14:54
jautaajums par 95. kodu
cik saprotu - liekot "c" kategoriju, kad ir nolikta teorija, jaaliek veel papildus teorija 95. kodam, peec tam praktiskaa braukshana, un tad kad tas viss nolikts, itkaa ir iespeeja noliekot veelreiz teoriju (35 jautaajumi) tikt pie D1 kategorijas...?
shajaa gadiijumaa uz "c" ieguutais 95. kods automaatiski tiek attiecinaats arii uz d1 kategoriju, jeb veelreiz jaaliek 95tais?
varbuut vareetu mazliet aprakstiit, kaa tiek kaartoti teor un praktiskie eksaameni "c" kategorijas ar 95. kodu ieguushanai - cik laika aiznjem, cik jautaajumu, uc?
paldies!
Ēriks Griģis:

1) Lai iegūtu [95] kodu, sekmīgi ir jānokārto teorētiskais eksāmens ar 45 jautājumiem nevis 35!
2) [95] kods ir jāiegūst tikai vienu reizi, tad tas attiecas uz visām jau iegūtajām profesionālajām kategorijām, arī uz tām, kuras pretendents iegūs pēc tam.
Aleksejs, 18.marts 2010 22:13
Labdien ..
Man jautajums sakara ar satiksmes negadijuma saskanoto izligumu. Vai vinam ir juridisks speks, ja ir sastadits starp Latvijas un Polijas pilsoni?Masinai bija visi Polijas dokumenti.Kas saja gadijuma butu jadara man, ka cietusajai personai?
Paldies par palidzibu...
Ēriks Griģis:

Priekš apdrošinātājiem - jā, ir!
Cietušajam jāgriežas pie izraisītāja puses OCTA apdrošinātāja un rakstiski jāpaziņo par notikušo, jāpieprasa atlīdzība un jāpievieno zaudējumu aprēķins vai servisa rēķina ar uzrādīto summu, kādu cietušais pieprasa atlīdzināt!
Vispirms jākomunicē ar apdrošinātāju noskaidrojot, vai policijas datus vajadzēs (Polijā apdrošinātājs arī saskaņotā paziņojuma gadījumā var prasīt policijas apstiprinājumu notikušajam), kādā valodā iesniegt dokumentus, kāda servisa vai eksperta aprēķinu Polijas apdrošinātājs atzīs par pieņemamu.
P/S/
Palīdzību varat prasīt savam OCTA apdrošinātājam, jo viņam ir jābūt pārstāvim Polijā, vai OCTA apdrošinātāju birojā Lomonosova ielā 9, Rīgā - www.ltab.lv

Jaunākais forumā

Lasītākie raksti

Jaunie raksti