Tehnoloģiju enciklopēdija: kas ir SSD disks? 2

 

Foto: Publicitātes attēls

Samsung Electronics Baltics | 7.oktobris 2016 12:46

Standarta cietais disks HDD (Hard Disk Drive) ilgu laiku dominējis kā galvenā datu uzglabāšanas ierīce, taču pēdējā laikā to arvien biežāk nomaina SSD (Solid State Drive) tehnoloģija. Eksperti prognozē, ka nākotnē tā klasisko HDD aizstās pilnībā.

Kas ir SSD?

SSD datu uzglabāšanas tehnoloģijas pirmsākumi meklējami tālajā 1976. gadā, tomēr pirmie SSD diski, kādus to pazīstam mūsdienās, apgrozībā nonāca tikai 90. gadu vidū. Pēdējos desmit gadus tie tiek lietoti galvenokārt stacionārajos un portatīvajos datoros, un to galvenā funkcija ir glabāt informāciju. Būtiskākā atšķirība no klasiskajiem cietajiem diskiem slēpjas tajā, ka HDD datus glabā uz rotējošiem diskiem, savukārt SSD tie glabājas čipos, neizmantojot kustīgas mehāniskās detaļas.

Kā atšķiras SSD diski?

Ir divu veidu SSD diski: ārējie un datorā iebūvētie. Datorā iebūvētie var ievērojami uzlabot un paātrināt dažādas ikdienas darbības ar datoru, piemēram, foto un video apstrādi, videospēļu ielādi un atvēršanu. Savukārt ārējie SSD diski kalpo kā datu nesēji, piemēram, zibatmiņas vietā – patērētāji īpaši novērtē to ātrumu un izturību.

Vai tas ir ātrs?

SSD ir būtiska priekšrocība – tam nav rotējoša motora, kuru datu ieguvei nepieciešams iegriezt līdz nepieciešamajam apgriezienu skaitam, tādēļ tas strādā nepārtraukti. Atkarībā no modeļa tie informāciju var nolasīt pat līdz 10 reizēm ātrāk nekā HDD. Tas nozīmē, ka ar SSD iespējams samazināt datora dīkstāvi un plānotās darbības veikt ātrāk.

Kā tas strādā?

Salīdzinot ar HDD, kura kustīgās daļiņas ir dzirdamas un pat jūtamas ar smalkām vibrācijām, SSD nodrošina klusu un nemanāmu darbību. Tāpat SSD būs ekonomiskāki lielākas slodzes apstākļos, jo to darbināšanai nav nepieciešama pastāvīga motora griešanās.

Kādu SSD disku izvēlēties?

SSD diski pieejami ar atšķirīgu jaudu un dažādos izmēros – arī vizītkartes lielumā. Vispopulārākais ir 2.5 collu ārējais SSD, kas ir vienkārši savienojams ar portatīvajiem un galda datoriem. Arvien biežāk tirgū nonāk neliela izmēra, bet lielas ietilpības pārnēsājamie SSD diski, piemēram, Samsung SSD T3, kura ietilpība var sasniegt līdz pat 2 TB jeb terabaitiem. Šāds disks būs piemērots tiem, kuri strādā esot ceļā, jo ir vien 51 gramu viegls.

Savukārt, meklējot jaunu datoru, jāpievērš uzmanība, vai tajā jau ir iebūvēts SSD disks.

Vai tas ir drošs?

SSD diska uzbūve bez kustīgām daļiņām nodrošina tā triecienizturību un spēju darboties lielas slodzes apstākļos, kas ir īpaši svarīgi profesionāļiem, kuri strādā ar lielu datu apjomu, piemēram, datubāzēm, apjomīgiem video un foto failiem u.c. Interesanti, ka sākotnēji tie pat tika lietoti dažādās militārās un aeronautikas ierīcēs, arī lidmašīnu melnajās kastēs.

No kā uzmanīties, lietojot SSD disku?

SSD lielākais risks ir pārkaršana, kas visbiežāk ir saistīta ar to nepareizu lietošanu. Kaut arī vairums SSD disku ir nodrošināti ar automātisku siltumaizsardzību, kas samazinās ierīces temperatūru, ja tā būs uzkarsusi, vajadzētu izvairīties no to pārsegšanas ar audumiem, piemēram, nejauši atstāt zem datorsomas.

 

 
Visi komentāri
 
anonimikis 7.oktobris 2016 15:35
3 3 Atbildēt

Vārdnīca mums saka, ka disks ir - Ripa; ripai līdzīgs ķermenis, priekšmets.

Kurā vietā iekš SSD ir kaut kādas ripas?

Brumburbaks 9.oktobris 2016 19:14
1 2 Atbildēt

Nu, pirms ābeces sanācis.Bet,pērc kādu vari atļauties,un neaizmirsti,ka "viss bojājas" (Mērfijs),tādēl kopē ik pa brīdim.Esi gatavs zaudējumam.Degunu gaisā.IT melnais humors jau to visu ir paredzējis.

Tavs komentārs
 
 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Porsche pastāsta par jauno Macan

Vācijas sportisko luksusa automobiļu ražotājs atklājis informāciju par jauno Macan, kas tagad būs pieejams kā pilnībā elektrisks transportlīdzeklis, divās divmotoru pilnpiedziņas versijās. Lasīt vairāk

 

Arī pārāk lēna braukšana var radīt avārijas situācijas (+ VIDEO) 11

Satiksmes drošību veido daudz un dažādi aspekti. Viens no tādiem ir – cik droši vadām savu transportlīdzekli un cik labi iekļaujamies satiksmes plūsmā. Nereti no autovadītājiem dzirdamas sūdzības par citu satiksmes dalībnieku pārgalvīgu braukšanas stilu. Tomēr ir arī tādi, kas kopējā satiksmes plūsmā neiekļaujas, jo dažādu iemeslu dēļ brauc pārāk lēni. Arī šāds braukšanas stils var radīt neprognozējamas situācijas uz ceļa. Lasīt vairāk

 

Putas vai rezerves ritenis ? TV Autoziņu eksperiments (+VIDEO) 13

Modernajās vieglajās automašīnas vietas rezerves ritenim itin bieži nemaz nav, jo rats aizņem vietu un ir smags. Tomēr melnajā stundā tas noderētu. Tā uzskata arī Autoriepu Nama direktors Oskars Krampāns, kurš izrāda Autoziņām dažādus rezerves riteņu veidus. Populārākais ir pagaidu jeb mazais rezerves ritenis, tautā saukts par "desu" vai "tableti". Pagaidu rezerves ritenis ir kompromiss starp pilnvērtīgu riepu un vispār neko. Ar tādu drīkst braukt ne tālāk par 80 km un ne ātrāk kā 80 km/h. Pagaidu riepa ir ne vien mazāka, bet arī plānāka. Lasīt vairāk

 

Laika kapsula: sportiskais 1992.gada Volkswagen Polo Coupe GT ar tikai 716 km nobraukumu (+ FOTO) 6

Nīderlandē piedāvā lieliski saglabātu „laika kapsulu” – 1992.gada Volkswagen Polo Coupe GT, kas savā 32 gadus garajā mūžā nav nobraucis pat 1000 kilometrus. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti