Apdrošināšanas un ekspertīzes jautājumi un atbildes

Šeit Jūs varat uzdot savus jautājumus, kas saistīti ar auto apdrošināšanu, tehnisko ekspertīzi. Uz jautājumiem atbildēs iAuto eksperts Ēriks Griģis.

 
 
 
 
 
Uzmanību: Ar * apzīmētie lauciņi ir obligāti!
 
vārds Inga, 5.marts 2009 0:00
Iepriekš rakstīju Jums atgadījumu ar trolejbusu. Man ir tāds jautājums - vai man gadījumā nevajadzētu apstrīdēt lēmumu ar, kuru man ir uzlikts administratīvas sods (5 LVL ) par CSN 4, 10, 70, 112 un 113.punkta pārkāpumu. Sods nav liels varētu samaksāt, bet, kā jau iepriekš minēju, bail no tā, ka KASKO pateiks, ka esmu pieļāvisu rupju neuzmanību, vai arī OCTa vērsīs regresa prasību. Un ja es šo lēmumu neapstrīdēšu faktiski sanāk, ka es tam piekrītu un apdrošinātāji varēt pateikt, bet tu taču pati izraisīji avāriju, pati visu parakstīji, nestrīdējies, tāpēc maksā par visu pati! Manā kasko ir atruna, ka atlīdzību neizmaksā, ja ir bijusi rupja neuzmanība, tāpēc tā satraucos. Ja ātrums nebija pārsniegts par 30 km/h, vai šie mani pārkāpumi reāli varētu būt par pamatu atlīdzības izmaksas atteikumam?
Ēriks Griģis:

Jums ir persona apdrošināšanas sabiedrībā, kura apkalpo Jūsu KASKO līgumu. Prasiet viņai, kā rīkoties. No malas lasot Jūsu tekstus, neredzu pamatu rupjai neuzmanībai noteikšanai no apdrošinātāja puses ne KASKO, ne OCTA gadījumā.

P.S.
Jūs maksājat naudu apdrošinātājam, bet uzticaties man.
Manuprāt, pareizāk būtu, ja Jūs maksātu naudiņu man, un es risinātu Jūsu problēmas! :)
vārds Šoreiz neteikšu :), 2.marts 2009 0:00
Ērik, pastāstiet ziņkārīgajai - vai esat precējies :) ?
Ēriks Griģis:

Nē, jo esmu darbaholiķis :)
Aivars, 2.marts 2009 0:00
Vai iespējams atdabūt iemaksaato apdroshinaashasnas naudu, ja auto tiek paarrakstīts!!? Ja iespējams, tad Kādā veidā to var izdarīt?
Ēriks Griģis:

Iespējams, ja no OCTA polises nav veiktas izmaksas CSNg cietušajam.

Jāraksta iesniegums OCTA apdrošinātājam, atmaksāt neizmantotās prēmijas daļu. Iesniegumam jāpievieno automobiļa atsavināšanas pamatojums (pierādījums).
Atmaksa notiek tikai par pilniem, neizmantotajiem mēnešiem, no kuriem apdrošinātājs atskaita 5% administratīvajiem izdevumiem.
Automobiļa pārrakstīšana, īpašnieka maiņa vai atsavināšana tiek skaitīta ar to dienu, kad transportlīdzekļa īpašnieks iesniegumu iesniedz apdrošinātājam.

Lai izdodas!
Aivars, 2.marts 2009 0:00
Labdien! Situācija šāda - nesen iegaadaajos octa apdrošināšanas polisi automašīnai, kas nepieder man ( nav paarrakstīta )!! Kas notiktu ar apdrošināšanu ( kuru iegādājos es ), ja auto tiktu pārrakstiits?
Vēl viens jautaajums!! Pirku polisi internetā!! Kad snjeemu polisi, secinaaju ka pie sadalas apdrošinājuma ņēmējs ir cits vārds un personas kods ( nevis mans )! Kāpēc tas tā!?
Ēriks Griģis:

1. OCTA līgums automātiski tiktu pārtraukts.
2. To gan prasiet apdrošinātājam!

P.S.
Tikai iespējams, bet nezināms minējums - apdrošinājuma ņēmējs no apdrošinātāja saņem komisijas maksu par elektroniski ar Jums noslēgto līgumu. Turpinu mīklas minēšanu - tā varētu būt Jūsu atlaide, ko šādi aprij IT pakalpojuma sniedzējs vai pats apdrošinātājs.
vārds Normunds, 1.marts 2009 0:00
man tāds jautājums .Vai kad man ir B katigorija un es varu likt uz D vai obligāti jaliek arī C.
Ēriks Griģis:

Obligāti.
Ja ir sasniegts atbilstošs vecums un nav liegums, tad var tikai no C1, D1 un C.
To nosaka MK noteikumi Nr. 173.

www.csdd.lv/documents/normativie...
vārds Juta, 26.februāris 2009 0:00
Vai var noteikt automašīnas braukšans ātrumu pirms CSNg, ja nav piefiksētas bremzēšanas pēdas (bija slapjšs sniegs ar dubļiem - pļurza) un līdz policijas atbraukšanai citi autovadāji apbraucot notikuma vietu pēdas izmeņģēja? Vai gadījumā, ja protokolā nav fiksētas bremzēšanas pēdas, apdrošinatāji vai tiesa var konstatēt, ka autovadītājs nav bremzējis, tādējādi pārkājot CSN? Paldies jau iepriekš.
Ēriks Griģis:

Var.
1. Ārpus apdzīvotas vietas piefiksē 90km/h, apdzīvotā - 50 km/h, vai noteikto ātruma ierobežojumu.
2. Tad veic ātruma korekcijas atkarībā no tā, cik dziļas ir deformācijas un automobiļu pārvietošanās attālums pēc sadursmes.
3. Visbeidzot ātruma noteikšanā ievērtē vadītāja darbības pēc paskaidrojuma. Vadītāja paskaidrojumi par ātruma izmaiņām pirms sadursmes nedrīkst izmainīt deformācijās un pārvietojuma attālumā slāpēto ātrumu (kinētisko enerģiju).
Atis, 26.februāris 2009 0:00
Labdien!
Vai drīkstu apdrošināt automašīnu, kuru vēl neesmu pārrakstījis uz sevi?
Ēriks Griģis:

Protams, apdrošinātāji neatteiksies no naudas!
vārds Inga, 26.februāris 2009 0:00
Milzīgs Jums paldies! Guvu nelielu mierinājumu. :)
Ēriks Griģis:

Priecājos, ka nedaudz palīdzēju!
Ceru, ka tā arī jābūt.
vārds Inga, 26.februāris 2009 0:00
Par to pašu nelaimīgo trolejbusu... Vai ir ticams, ka apdrošinātājs pasaka, ka no notikuma vietas apskates protokola tas neredz, ka tur būtu bijis iesaistīts trolejbuss un nav arī trolejbusa vadītāja paskaidrojumu (nekur lietas materiālos, izņemot manus paskaidrojumus neparādās, ka notikušajā iesaistīts ir arī trolejbuss), līdz ar to pati vien pieļāvi rupju neuzmanību un KASKO nedabūsi!
Ēriks Griģis:

1. Policists, kas satādīja protokolu, to redzēja. Tātad apstiprinās, ka bija.
2. Jūs bremzējāt, lai izvairītos. Tātad izpildījāt CSN 113.p. prasības, tikai neizdevās. Tā nav rupja neuzmanība un policijas ekipāža to apstiprinās.
KristÄ«ne, 26.februāris 2009 0:00
Labdien,
vÄ“los noskaidrot, ja esmu cietusi ceļu satiksmes negadÄ«jumā un vainÄ«gs ir bijis cits transporta lÄ«dzeklis nevis es vai man ir tiesÄ«bas pieprasÄ«t no vainÄ«gā OCTA apdroÅinātāja segt man radÄ«tos zaudÄ“jumus (konkrÄ“ti medicÄ«niskos ārstÄ“Åanas lÄ«dzekļus), ja policijas protokolā es neesmu norādÄ«ta kā cietusÄ« persona? Netiku tāda norādÄ«ta, jo negadÄ«juma brÄ«dÄ« uzskatÄ«ju, ka neatliekamā medicÄ«niskā palÄ«dzÄ«ba nav nepiecieÅama, tomÄ“r tajā pat dienā griezos medicÄ«nas iestadÄ“, jo jutu, ka ar veselÄ«bu tomÄ“r viss nav kārtÄ«bā? It kā likumdoÅana paredz, ka zaudÄ“jumi jāatlÄ«dzina, bet apdroÅinātājs noraida manu pieteikumu, jo policijas protokolā ir tā kā ir...pamatot to ar kādu likumu, ar kuru viņiem tiek pieÅÄ·irtas Åādas tiesÄ«bas viņi nevar. Kurā iestādÄ“ es varu griezties ar sÅ«dzÄ«bu par Åo gadÄ«jumu? Vai tas ir PTAC?

Ar cieņu
Ēriks Griģis:

Policijas nodaļas priekšniekam jāraksta papildus paskaidrojums ar lūgumu, ierosināt krimināllietu, klāt pievienojot ārstniecības iestādes konstatēto notikušajā apskatē.
Jums vajadzēs meklēt jurista palīdzību.
vārds Inga, 26.februāris 2009 0:00
Tad cik es saprotu no Jūsu atbildes šie pārkāpumi varētu tikt uzskatīti par rupju neuzmanību. Lieta bija tāda, ka uz vienvirziena ceļa apdzinu pieturā stāvošu trolejbusu, bet, kad biju tikusi jau pusē, tas uzsāka kustību. Saprotot, ka nepaspēšu atgriezties labajā joslā sāku bremzēt, bet slapjdraņā dēļ mašīna slīdēja uz priekšu, taču diemžēl ietriecos malā stāvošajā mašīnā. Policija sastādīja protokolu, visu sazīmēja, bet tā trolejbusam bojājumu nebija no tā neprasīja ne paskaidrojumus, ne arī apskates protokolā tas parādā. Pieteicu KASKO, bet rodas jautājums, vai KASKO nevar pateikt, ka tā bija manas pašas vaina (rupja neuzmanība). Tāpat domāju par to, vai nevajag apstrīdēt policijas lēmumu par iepriekšējā ziņojumā norādīto pārkāpumu konstatēšanu manā rīcība. Vēl jau lieta tāda, ka protokolu un vietas apskates protokolu esmu parakstījusi, kas laikam sanāk, ka visam esmu piekritusi!!! :((( Bail par to, ka KASKO atteiks izmaksāt atlīdzību!
Ēriks Griģis:

Pēc Jūsu rakstītā neizskatās, ka draudētu rupja neuzmanība.
Lai veicas ar apdrošinātāju!
vārdsInga, 25.februāris 2009 0:00
Vai ceļu satiksmes noteikumu 4, 10, 70, 112, 113 punkta pārkāpums varētu tikt kvalificēts kā rupja neuzmanība vai ļauns nolūks?
Ēriks Griģis:

Ļauna nolūka izpausme - rupja neuzmanība (RN) ir pielīdzināma personas ļaunprātīgai rīcībai, kad tā pārkāpj tiesību aktos noteiktās prasības ceļu satiksmē, apzinās savu pārkāpumu un ar savu rīcību pārkāpumu pastiprina, nodarot zaudējumu trešajai personai.

CSN 4.p.
RN - 1) pārkāpts luksofora sarkanais signāls,
2) neizpildīta 207. ceļa zīmes prasība.

CSN 10.p.
RN= agresīva braukšana.
Par agresīvu braukšanu, kas izpaudusies kā:
1) vairāku tādu citu citam sekojošu ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu izdarīšana, kas saistīti ar ceļu satiksmei bīstamu vai traucējošu situāciju radīšanu;
2) transportlīdzekļa vadīšana tādā veidā, ka tiek izdarīts ceļu satiksmes noteikumu pārkāpums un radīti traucējumi vienmērīgai transportlīdzekļu plūsmai vai tiek ignorētas pārējo transportlīdzekļu vadītāju intereses (vairākkārtēja braukšanas joslu maiņa apsteidzot, vairāku sastrēgumā esošu vai kolonnā braucošu transportlīdzekļu apdzīšana pa pretējā virziena joslu vai apbraukšana pa sabiedriskā transporta joslu, ceļa nomali, ietvi, gājēju ceļu, velosipēdu ceļu vai citām vietām, kas nav paredzētas transportlīdzekļu braukšanai, u.tml.).

CSN 70.
RN - kopā ar CSN 10.p. par brīdinājuma signāla ar gaismas virzienrādītājiem nedošanu.

CSN 112.p.
RN - Noteiktā ātruma pārsniegšana ar vieglo - vairāk par 30 km/h, ar kravas - vairāk par 20 km/h,

CSN 113.p.
RN - saistībā ar CSN 112.p. vadītājs nespēja apturēt automobili, bet būtu to spējis izdarīt, ja nepārsniegtu, attiecīgi, braukšanas ātrumu vairāk kā par 30 km/h un 20 km/h.

P.S.
Bet tas vispārīgi, saistībā ar ātrumu un manevrēšanu. Precīzāk varēšu pateikt, kad redzēšu Jūsu lietas materiālus.
vārdsAina, 24.februāris 2009 0:00
Paldies par atbildi! Attiecībā uz tiem pantiem - pārrakstījos. Protokols ir par LAPK 149.4.panta 14.daļu.
Ēriks Griģis:

Tas ir vispārīgo CSN pārkāpuma pants. Meklējiet savos KASKO noteikumos ir vai nav atteikums par Jūsu pārkāpumu pēc piemēra.

Lai veicas!
vārds Aina, 24.februāris 2009 0:00
Vai KASKO aprēķinot izmaksājamo atlidzibas apmēru ņem vērā to, kurš ir vainīgs CSN izraisīšanā? Vai KASKO var atteikt izmaksāt atlīdzību, ja pats esi vainīgs CSN izraisīšanā - sastādīts protokols par LAPK 14.4.panta 14.daļu.
Ēriks Griģis:

Parasti jau KASKO līgums ir paredzēts, lai vainīgajam, atbilstoši noslēgtajam KASKO līgumam, atlīdzinātu zaudējumus par bojāto automobili.

Taču ir izņēmumi, kad zaudējumus neatlīdzina vai tos samazina, un kam noteikti ir jābūt uzskaitītiem KASKO apdrošināšanas noteikumos (tos izsniedz uzrakstītus uz atsevišķām lapām apdrošinājuma ņēmējam slēdzot KASKO līgumu).
Mēģināšu kādu piemēru atrast, kur KASKO noteikumos ir uzskaitīti gadījumi atlīdzības atteikumam un tās samazinājumam.

Paskaidrojiet, lūdzu, kur Jūs LAPK 14. pantam atradāt tik daudz punktus?
...14.pants. Amatpersonu atbildība
14.1 pants. Juridisko personu atbildība
15.pants. Karavīru un citu disciplinārajiem reglamentiem (nolikumiem) pakļauto personu atbildība par administratīvajiem pārkāpumiem...
Desmitā "a" nodaļa
Administratīvie pārkāpumi ceļu satiksmē
Saistībā ar automobili sākas ar 149.4 pantu - Vispārīgo ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšana...

Piemēram,
gadījumi, kad viena apdrošināšanas sabiedrība pēc KASKO noslēgtā apdrošināšanas līguma neatlīdzina zaudējumus transportlīdzeklim:

"... Izņēmumi
6. Saskaņā ar šo apdrošināšanas līgumu apdrošinātājs neatlīdzina zaudējumus, kas radušies:
6.1. Ja transportlīdzeklis tiek izmantots jebkāda veida sacensībās – transportlīdzekļu sacensību vai treniņbraucienu laikā un vietā.
6.2. Vadot transportlīdzekli vai mācot vadīt transportlīdzekli citai personai, atrodoties alkoholisko dzērienu vai narkotisko, psihotoksisko vai citu apreibinošo vielu iespaidā vai pēc tādu medikamentu lietošanas, kas samazina vadītāja reakcijas ātrumu un uzmanību, saskaņā ar tās administratīvās teritorijas tiesību aktiem, kurā noticis negadījums. Apdrošinātājs neatlīdzina zaudējumus, ja apdrošinātā transportlīdzekļa vadītājs lietoja alkoholiskos dzērienus, narkotiskās, psihotoksiskās vai citas apreibinošās vielas pēc ceļu satiksmes negadījuma līdz pārbaudei, kas nosaka alkohola koncentrāciju asinīs vai konstatē narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmi, vai atbrīvošanai no šīs pārbaudes tiesību aktos noteiktā kārtībā. Apdrošinātājs neatlīdzina zaudējumus, ja apdrošinātā transportlīdzekļa vadītājs pēc ceļu satiksmes negadījuma atteicās no asins pārbaudes alkohola koncentrācijas noteikšanai vai narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmes pārbaudes.
6.3. Vadot transportlīdzekli bez tiesībām vadīt attiecīgās kategorijas transportlīdzekli.
6.4. Ekspluatējot transportlīdzekli neatbilstoši rūpnīcas izgatavotājas prasībām.
6.5. Pārkāpjot Eiropas valstu līguma attiecībā uz transportlīdzekļu apkalpju darbu starptautiskajos autopār vadājumos (AETR) prasības.
6.6. Mācību braukšanas laikā, ja tā nav veikta atbilstoši spēkā esošām Ceļu satiksmes noteikumu prasībām par mācību braukšanu.
6.7. Laikā, kad transportlīdzeklis ir bijis iznomāts, ja par to nav īpaša norāde polisē.
6.8. Transportlīdzekļa tiesīgā lietotāja, tā ģimenes locekļu vai darbinieku ļauna nolūka vai noziedzīgas darbības dēļ. Par apdrošinājuma ņēmēja, apdrošinātā, transportlīdzekļa īpašnieka un transportlīdzekļa tiesīgā lietotāja ģimenes locekļiem ir uzskatāmi: laulātais, radinieki un svaiņi, skaitot radniecību līdz trešajai pakāpei un svainību līdz otrajai pakāpei, audžuģimenes locekļi, aizbildņi un aizbilstāmie.
6.9. Transportlīdzekļa elektriskajos un/vai mehāniskajos mezglos un agregātos (motorā, transmisijā, ātrumkārbā u. tml.), ja šādu bojājumu nav izsaukusi 4.1. punktā minēto risku iestāšanās.
6.10. Transportlīdzekļa elektriskajos un/vai mehāniskajos mezglos un/vai agregātos (motorā, transmisijā, ātrumkārbā u. tml.) iekļūstot ūdenim, kura cēlonis ir transportlīdzekļa iebraukšana peļķēs, applūdušās vietās u.tml.
6.11. Transportlīdzeklim vai jebkurai tā daļai, to remontējot vai veicot tā apkopi un/vai mazgāšanu u.tml.
6.12. Laika apstākļu iedarbībā (t.i., korozija, saplaisāšana no sala), transportlīdzekļa ekspluatācijas īpašību pasliktināšanās, dabiskās nolietošanās dēļ (tai skaitā sīki lakas un krāsas bojājumi, skrāpējumi), kā arī transportlīdzekļa vērtības samazinājuma dēļ sakarā ar remontu.
6.13. Tehniskā brāķa, nekvalitatīvi veiktā remonta, eļļošanas vai citu šķidrumu trūkuma dēļ sistēmās, agregātos un mezglos, un tā rezultātā radušos bojājumus.
6.14. Kara, invāzijas, ār valstu ienaidnieka darbības (ar vai bez kara pieteikšanas), dumpja, revolūcijas, sacelšanās, terorisma, militāras vai uzurpētas varas un jebkuras valsts institūcijas veiktā īpašuma aresta, administratīvo lēmumu u.tml. apstākļu iestāšanās rezultātā.
6.15. Jonizējošās radiācijas rezultātā.
6.16. Laikā, kad transportlīdzekļa valsts tehniskā apskatē transportlīdzeklis bijis atzīts par neatbilstošu satiksmes drošības prasībām vai bīstamu ekspluatācijai, vai tehniskā apskate nebija veikta.
6.17. Vadot transportlīdzekli ar pilnu masu līdz 3.5 tonnām ar ātrumu, kas pārsniedz ar Ceļu satiksmes noteikumu prasībām noteikto maksimāli atļauto braukšanas ātrumu par 30 km/ h un vairāk.
6.18. Vadot transportlīdzekli ar pilnu masu virs 3.5 tonnām ar ātrumu, kas pārsniedz ar Ceļu satiksmes noteikumu prasībām noteikto maksimāli atļauto braukšanas ātrumu par 20 km/ h un vairāk.
6.19. Teritorijās, kas nav paredzētas satiksmei.
6.20. Pār vietojoties (braucot), neievērojot ceļu satiksmes noteikumu normas, kas aizliedz transportlīdzekļu ekspluatāciju.
6.21. Pār vietojoties (braucot) ar transportlīdzekli, kurš nokomplektēts ar riepām, kas neatbilst rūpnīcas izgatavotājas vai ceļu satiksmes noteikumu prasībām.
6.22. Iestājoties 4.1. punktā minētajiem riskiem laikā, kad transportlīdzeklis atradās prettiesiskā valdījumā, bet nav bijis apdrošināts zādzības riskam.
6.23. Iestājoties 4.2. punktā minētajiem riskiem laikā, kad transportlīdzeklis nav bijis aprīkots ar apdrošinātāja akceptētu drošības sistēmu vai tā nav bijusi darba kārtībā.
6.24. No kravas, kas atradusies polisē norādītajā transportlīdzeklī, uz tā vai tam pievienotā piekabē, ja šādu bojājumu nav izsaukusi 4.1. punktā minēto risku iestāšanās.
6.25. Sakarā ar neiebūvētas audiotehnikas vai to daļu zādzību.
6.26. Sakarā ar audio/video aparatūras priekšējā noņemamā paneļa bojājumu vai zudumu, ja šādi zaudējumi nav 4.1. punktā noteikto apdrošināto risku iestāšanās rezultāts.
6.27 Sakarā ar audio/video aparatūras remontu, ja šādi zaudējumi ir 4.2.3. punktā noteikto apdrošināto risku iestāšanās rezultāts un apdrošinātājam nav iesniegts audio aparatūras priekšējais noņemamais panelis.
6.28. Sakarā ar transportlīdzekļa piekabes vai puspiekabes zādzību, ja gadījums noticis laikā, kad minētā piekabe vai puspiekabe nav bijusi sakabē ar vilcējtransportlīdzekli vai nav atradusies pa perimetru noslēgtā, apsargājamā teritorijā.
6.29. Ja nozagta individuālā (pasūtījuma) valsts reģistrācijas numura zīme.
6.30. Apdrošinātajam, ja apdrošinātais transportlīdzeklis uz apdrošināšanas līguma noslēgšanas brīdi atradās meklēšanā Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijas struktūr vienībā un/vai ir reģistrēts, kā nozagts vai nolaupīts jebkurā Eiropas Savienības apdrošināšanas sabiedrībā un/vai apdrošinātāja/-u izveidotajā informācijas datu bāzē. ..."


"... 12.Apdrošināšanas atlīdzības samazināšana un atteikums izmaksāt apdrošināšanas atlīdzību
12.1. Kopējā apdrošināšanas atlīdzības/-u summa par bojājumiem, kas radušies
4.1.punktā noteikto apdrošināto risku iestāšanās rezultātā un nav reģistrēti policijā vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā saskaņā ar spēkā esošo tiesību aktu un šo noteikumu 5.1.3.1. punkta prasībām, polises darbības laikā nevar pārsniegt LVL 500,- (piemēram, atlīdzība saskaņā ar šī punkta noteikumiem tiek izmaksāta gadījumos, kad transpotlīdzekļa vadītājs pārkāpjot noteikto kārtību atstājis ceļa satiksmes negadījuma vietu, sastādīts saskaņotais paziņojums gadījumos, kad to liedz Ceļu satiksmes noteikumi, vai tas nav sastādīts gadījumos, kad saskaņā ar Ceļu satiksmes noteikumiem tas bija jādara, nav paziņots policijai vai citām kompetentām institūcijām par ugunsgrēku, eksploziju vai krītošiem priekšmetiem u.c.).
12.2. Apdrošinātājs ir tiesīgs atteikt izmaksāt apdrošināšanas atlīdzību, ja:
12.2.1. Apdrošinājuma ņēmējs, transportlīdzekļa īpašnieks, transportlīdzekļa tiesīgais lietotājs vai apdrošinātais nav ievērojis šo noteikumu 5.1. punktā noteiktos pienākumus, izņemot 12.1 punktā noteiktajos gadījumos.
12.2.2. transportlīdzeklis nozagts, apzagts vai transportlīdzeklim nodarīti bojājumi 4.2. punktā minēto risku iestāšanās rezultātā laikā, kad tas novietots, neaizslēdzot to un/vai ar atvērtiem logiem un/vai neieslēdzot transportlīdzekļa drošības sistēmas.
12.2.3. transportlīdzekļa atslēgas, drošības sistēmu vadības pultis un/vai reģistrācijas apliecība atstātas viegli pieejamās vietās vai iedotas personai, kura:
12.2.3.1. transportlīdzekli nozagusi, nolaupījusi vai sabojājusi, iestājoties 4.2. punktā noteiktajiem apdrošinātajiem riskiem; vai
12.2.3.2. sabojājusi vai iznīcinājusi transportlīdzekli, iestājoties 4.1.7. punktā noteiktajam apdrošinātajam riskam.
12.2.4. Slēdzot apdrošināšanas līgumu, tā darbības laikā vai pēc apdrošinātā riska iestāšanās, apdrošinājuma ņēmējs, transportlīdzekļa īpašnieks, tiesīgais lietotājs vai apdrošinātais ar ļaunu nolūku vai rupjas neuzmanības dēļ ir sniedzis nepatiesu informāciju vai atsakās sniegt apdrošinātāja pieprasīto informāciju.
12.3. Apdrošinātājs ir tiesīgs samazināt apdrošināšanas atlīdzību par 20%, ja pēc apdrošinātā riska iestāšanās tiek noskaidrots, ka apdrošinājuma ņēmēja, apdrošinātā, transportlīdzekļa īpašnieka vai transportlīdzekļa tiesīgā lietotāja apdrošināšanas pieteikumā vai citā apdrošināšanas līguma pielikumā norādītā informācija par apdrošināto objektu (motora tilpumu vai jaudu vai izmantojamās degvielas veidu) vai transportlīdzekļa tiesīgajiem lietotājiem (transpotrlīdzekļa jaunākā lietotāja vecumu) neatbilst patiesībai.
12.4. Zādzības gadījumā apdrošināšanas atlīdzība tiek samazināta par 50%, ja:
12.4.1. Transportlīdzekļa īpašnieks vai transportlīdzekļa tiesīgais lietotājs pēc transportlīdzekļa zādzības nevar uzrādīt transportlīdzekļa reģistrācijas apliecību un/vai nevar uzrādīt visas pieteikumā norādītās aizdedzes atslēgas, drošības sistēmu pultis un atslēgas. Gadījumā, ja pieteikumā aizdedzes atslēgu, drošības sistēmu pulšu un atslēgu skaits nav norādīts, jānodod visas rūpnīcas izgatavotājas paredzētās transportlīdzekļa atslēgas, drošības sistēmu pultis un atslēgas saskaņā ar izgatavotāja datiem. Š ī punkta noteikumi netiek piemēroti, ja ir iestājies 4.2.2. punktā norādītais apdrošinātais risks (laupīšana) un transportlīdzekļa laupīšanas laikā ir notikusi attiecīgi transportlīdzekļa reģistrācijas apliecības un/vai aizdedzes atslēgas, un/vai drošības sistēmu pults, un/vai atslēgas laupīšana, kā dēļ nav iespējams uzrādīt attiecīgo dokumentu vai priekšmetu.
12.4.2. Transportlīdzekļa laupīšanas gadījumā bezkontaktu imobilaizera (elektroniska motora darbības bloķētāja) pultis un atslēgas nav glabātas atsevišķi no transportlīdzekļa aizdedzes atslēgām un signalizācijas pultīm.
12.4.3. Nozagtais transportlīdzeklis aprīkots ar drošības sistēmām, bet nav izpildīti uzstādītājfirmas norādījumi saskaņā ar savstarpējo līgumu un/vai ražotāja rekomendācijas par iekārtas ekspluatāciju (piemēram, nav nomaksāta abonēšanas maksa, nav paziņots par reģistrācijas numura nomaiņu un tml.).
12.4.4. Par transportlīdzekļa reģistrācijas apliecības pazaudēšanu, nozagšanu vai laupīšanu nav pieteikts attiecīgi policijā, CSDD vai Valsts tehniskās uzraudzības inspekcijā vai norādītās iestādes neapstiprina šo faktu. ..."
vārds Ievai!, 24.februāris 2009 0:00
Priecājos, ka atnācāt uz konsultāciju!
Ēriks Griģis:

Apdrošinātāji savos papīros bieži raksta aplamības, jo nav neviena, kas viņu rakstīto pārbaudītu!
Galvenais, ko atradām, bija cits rezultāts triecienam cietušajam automobilim un līdz ar to arī notikušā ceļu satiksmes negadījuma mehānisms iegūst citu cēloni. CSN 113. punkts nebija par iemeslu radītajam zaudējumam, bet gan pretēji!
Ceru, ka Jūsu advokāts sapratīs atšķirības CSN, LAPK un OCTA likumos, un Jums izdosies tiesā panākt savu!
Lai veicas!
vārds, 23.februāris 2009 0:00
Kāds ir pieteikšanās termiņš aukstāk minētajiem kursiem un vispārējos vilcienos, kādas tēmas kursos tiks skartas?
Ēriks Griģis:

Pieteikties var nepārtraukti, bet kursi notiek tikai pēc tam, kas ir pieteikušies vairāk par 10 apmācāmajiem!

Tēmas vispārējos vilcienos:
1) B+E apmācības, vadītāja atbildība un tiesību akti
2) OCTA, Saskaņotais paziņojums, krāpniecības izslēgšana,
3) Cilvēks – riska faktors ceļu satiksmē: ļauns nolūks un agresīva braukšana, alkohola, narkotiku iedarbe,
4) CSN jautājumi un braukšanas apmācības metodika,
5) Braukšanas ātruma, distances un intervāla izvēle,
6) Apdzīšanas manevra droša izpilde,
7) Spēki kas iedarbojas uz automobili, slīdes, vadītāja rīcība, lai no tām izvairītos,
8) Vadītāja kļūdas, kas izraisa CSNg,
9) Pasīvā un aktīvā transportlīdzekļu drošība,
10) prasības profesionālām C [95] un D [95] kategorijas transportlīdzekļu vadītāju apmācībām.
vārds, 22.februāris 2009 0:00
Gan autoskolai, gan dažiem instruktoriem individuāli interesē kvalifikācijas paaugstināšanas programmas kursi. Vai šobrīd ir iespējas instrutoriem šādus kursus noklausīties?
Ēriks Griģis:

Jā.
No 16.-20.03. vienošos ar CSDD par konkrētiem datumiem.
Ja Jums nepieciešams, pēc kursu noklausīšanās varēsiet saņemt jaunas instruktoru, pasniedzēju apliecības. Kursi notiks trīs dienas no 9:00-14:30, var arī sestdienā, svētdienā. Apmeklētāju skaitam jābūt lielākam par 10.
Samaksa par kursiem - 90,00 Ls no klausītāja. Pārējo sarunāsim telefoniski t. 26322578.

P.S.
Kursos aicināti piedalīties CP nodaļu vadītāji, transporta speciālisti un CSNg izmeklētāji, apdrošinātāju atlīdzības lietu regulētāji transportlīdzekļu apdrošināšanā, pašvaldību juristi, kas nodarbojas ar privātpersonu prasībām zaudējumu atlīdzināšanā par transportlīdzekļu bojājumiem, autotransporta speciālisti un satiksmes drošības inženieri.
vārds, 21.februāris 2009 0:00
Kad mācības uzsāks jauna instruktoru grupa?
Ēriks Griģis:

2. martā 9:00 CSDD, 405. auditorijā, Bauskas 86, Rīgā
vārds, 20.februāris 2009 0:00
Daudzi instruktori jau ilgstoši strādājot, iespējams nav domājuši par sevis pilnveidošanu, profesionalitātes celšanu, metodikas uzlabošanu atbilstoši pēdējām izmaiņām CSN u.t.t. Vai Jūs neesat paredzējuši kursus, kuri dotu instruktoriem iespēju sevi pilnveidot ar speciālistu palīdzību gan teorijā (CSN izmaiņas, ceļu satiksmes drošība), gan praksē (citu instruktoru darba pieredzes apmaiņa, metodikas uzlabojumi)?
Ēriks Griģis:

Instruktoru un pasniedzēju kvalifikācijas apmācības valstī notiek jau no 2002. gada.
Esmu par to domājis un sastādīju kvalifikācijas paaugstināšanas programmu izstruktoriem un pasniedzējiem. Šo programmu CSDD izmanto no 2007. gada pēdējā ceturkšņa attiecīgo speciālistu kvalifikācijas pārjaunošanai periodiskajās apmācībās. LPAF autoskolas saņem izmaiņas tiesību aktos elektroniski, audzēkņi, kuriem lasu lekcijas, drukātā veidā. Tiesību aktu izmaiņām veltu apmācības nodarbībās laiku situāciju izveidē un risināšanā atbilstoši jauninājumiem.
Kvalifikācijas atjaunošanai vai pārjaunošanai ir dažādas apmācības pakāpes. Tajā skaitā arī pieredzes apmaiņa starp instruktoriem, lai instruktors - kvalifikācijas ieguvējs spētu nokārtot valsts eksāmenu braukšanas apmācības metodikā.
Par izmaiņām regulāri uzturu lekciju ciklu autotransporta uzņēmumiem. Viņiem gan nekas no malas neinteresē, tāpēc pārvadātājiem, transporta uzņēmuma vadītājiem, inženieriem, policistiem, apdrošinātājiem un vadošajiem transporta speciālistiem esmu nolasījis tika dažas lekcijas.
P.S.
Ja viens nav karotājs, tad viens spēj būt darītājs!
Ieva, 19.februāris 2009 0:00
to jau es ari saku ka apdrošinātāju lēmums atšķiras no policijas lēmuma, bet nekur octa likumā nav noteikts ka apdrošinātājs var konstatēt kādus CSN pārkāpumus vadītājs ir izdarijis, tur teikts ka apdrošinātājs noteic katras CSN iesaistītās personas atbildību par nodarītajiem zaudējumiem, bet manā gadījumā no apdrošinātāju puses ir konstatēti tieši ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumi kurus neesmu pārkāpusi, to apliecina arī policijas materiāli. Ja viņi būtu pārkāpti, tad jau skaidrs ka apdrošinātājs varētu izvērtēt manu atbildību par tiem.

Ja kādam ir kāds tiesas spriedums līdzīgā lieta dodiet ziņu. Paldies!
Ēriks Griģis:

Tad gaidu Jūs ar materiāliem pie sevis. Par līdzīgām lietām rakstām kursa darbus - to ir ap tūkstotis. Iespējams, kaut ko atrast Jūsu gadījumam piemērotu varētu, ja redzētu, par ko ir runa un ja patiesi domājat, ka apdrošinātāju atbildības noteikšanas metodika atšķiras no policistu vainas noteikšanas.

P.S.
Kursa darbus raksta audzēkņi, kuri mācās par satiksmes drošības speciālistiem, papildina savas zināšanas darbam policijā, tehniskie eksperti, autoskolu pasniedzēji, instruktori, profesionālie tehniskās informācijas un autopārvadājumu pasniedzēji.

Lasītākie raksti

Jaunie raksti