Latv. praktiskais kreditētais!

raimondsm Reģ.: 22.05.2004

Vakar ziņās teica, ka auto kredīti Latvijā kopā esot laikam 320 miljoni, tas ir 50 000 tūkstoši pa 6 K katrs. Savukārt vakardienas Domburšovā par nekustamajiem tika pieminēts, ka nekustamo īpašumu kreditēšana esot dižākā Latvijas ražošanas nozare un patēriņa - apēšanas kredīti esot par kārtu lielāki, nekā ražošanas līdzekļiem un modernizācijai ņemtie. Savukārt iegādāto dzīvokļu cena ir uzpūsta un daudzi no tiem nekad par tādu cenu netiks pārdoti, ja nu pēkšņi kas notiek. Daudzi no kredītņēmājiem esot ar problēmām samaksāt tos jau pēc vienas algas nesaņemšanas. Un ja nu šitas burbulis plīst!!!

 
core Reģ.: 03.01.2017
0 0 Atbildēt

eidis rakstīja:

ezis71 rakstīja: Pirms 7 gadiem paņēmām dzīvokli,sākumā mēneša maksa bija 250 tagad 330,ikmēneša procentu summa lielāka par pamata summu.

Radinieks(30gadi)bija sakrājis pirmai iemaksai naudiņu dzīvoklim,atmeta ar roku un nopirka auto.

Pamatsumma ir stipri sadilusi. Incanti kā % maksājums pēc 7 g var būt lielāks par pamatsummu? Esi kko menedžējis ar līgumu?

Pirmajos gados nekas tur stipri nedilst. Man pēc 5 gadiem arī procentu maksājums pie esošajām likmēm ir stipri lielāks par pamatsummu.

eidis Reģ.: 07.11.2001
0 0 Atbildēt

core rakstīja:

eidis rakstīja:

ezis71 rakstīja: Pirms 7 gadiem paņēmām dzīvokli,sākumā mēneša maksa bija 250 tagad 330,ikmēneša procentu summa lielāka par pamata summu.

Radinieks(30gadi)bija sakrājis pirmai iemaksai naudiņu dzīvoklim,atmeta ar roku un nopirka auto.

Pamatsumma ir stipri sadilusi. Incanti kā % maksājums pēc 7 g var būt lielāks par pamatsummu? Esi kko menedžējis ar līgumu?

Pirmajos gados nekas tur stipri nedilst. Man pēc 5 gadiem arī procentu maksājums pie esošajām likmēm ir stipri lielāks par pamatsummu.

= anuitārais maksājums uz kautkādu fantastisku periodu. 

Ja paņemtu lineāro, ātri konstatētu, ka to īpašumu nevari atļauties. Tā pati situācija ir op.līze vs fin. līze. Tur arī ir kaudze pašbraucošu ierīču, kuras lietotāji (īpašnieki) nevar atļauties un pēc keisa, kur jāapmaksā pilna summa var nonākt parādu bedrē

spainis Reģ.: 27.04.2006
0 0 Atbildēt

Ja pēc keisa, kur jāapmaksā pilna summa, pacients to var izdarīt, tad īsti to krītu nemaz nevajag.

Un nav jau nekāds fantastiskais periods tam anuitārajam maksājuma. 19 gadi, no kuriem 7 ir izmaksāti, manā gadījumā, pie šī brīža procentu likmēm, maksājuma summa dalās uz pusēm, puse pamatsumma, puse procenti.

topinamburs Reģ.: 12.04.2019
0 0 Atbildēt

spainis rakstīja: Ja pēc keisa, kur jāapmaksā pilna summa, pacients to var izdarīt, tad īsti to krītu nemaz nevajag.

Un nav jau nekāds fantastiskais periods tam anuitārajam maksājuma. 19 gadi, no kuriem 7 ir izmaksāti, manā gadījumā, pie šī brīža procentu likmēm, maksājuma summa dalās uz pusēm, puse pamatsumma, puse procenti.

7 gadus maksāji (gandrīz) tikai procentus. No pamatsummas atmaksājis esi cik? Kādus 5000? Nepatīk man tie 'anuitārie' nosacījumi, nepatīk!

core Reģ.: 03.01.2017
0 0 Atbildēt

eidis rakstīja:

core rakstīja:

eidis rakstīja:

ezis71 rakstīja: Pirms 7 gadiem paņēmām dzīvokli,sākumā mēneša maksa bija 250 tagad 330,ikmēneša procentu summa lielāka par pamata summu.

Radinieks(30gadi)bija sakrājis pirmai iemaksai naudiņu dzīvoklim,atmeta ar roku un nopirka auto.

Pamatsumma ir stipri sadilusi. Incanti kā % maksājums pēc 7 g var būt lielāks par pamatsummu? Esi kko menedžējis ar līgumu?

Pirmajos gados nekas tur stipri nedilst. Man pēc 5 gadiem arī procentu maksājums pie esošajām likmēm ir stipri lielāks par pamatsummu.

= anuitārais maksājums uz kautkādu fantastisku periodu. 

Ja paņemtu lineāro, ātri konstatētu, ka to īpašumu nevari atļauties. Tā pati situācija ir op.līze vs fin. līze. Tur arī ir kaudze pašbraucošu ierīču, kuras lietotāji (īpašnieki) nevar atļauties un pēc keisa, kur jāapmaksā pilna summa var nonākt parādu bedrē

Tu laikam nezini kāpēc cilvēki ņem kredītu, tāpēc ka nevar uzreiz nomaksāt par to īpašumu. Un lai op līzi salīdzinātu ar hipotekāro, tur vajag īpašas prāta spējas.

JanJan Reģ.: 07.02.2018
0 0 Atbildēt

Bet ir starpība vai Tu paņem max kredītu uz 30 gadiem pie 0 euribor un tagad grauz nagus, kad euribors ir 4%, vai paņem 10-20 gadus un mazāku summu, jo negribi vēl 5-10 gadus krāt. Abos gadījumos nevari nomaksāt uzreiz un ilgi jākrāj, bet abi gadījumi ir ĻOTI atšķirīgi.

Auto op līzings un finanšu līzings nedaudz līzīgi - daļai noteikti tā ir, ka ņem op līzingu, jo vnk mazāki mēnešmaksājumi un finanšu līzingu viņiem nedos, apzinoties, ka ar op līzingu beigās auto tāpat nevarēs izpirkt (vai būs jāņen vēl kāds auto kredīts tam).

core Reģ.: 03.01.2017
0 0 Atbildēt

JanJan rakstīja: Bet ir starpība vai Tu paņem max kredītu uz 30 gadiem pie 0 euribor un tagad grauz nagus, kad euribors ir 4%, vai paņem 10-20 gadus un mazāku summu, jo negribi vēl 5-10 gadus krāt. Abos gadījumos nevari nomaksāt uzreiz un ilgi jākrāj, bet abi gadījumi ir ĻOTI atšķirīgi.

Auto op līzings un finanšu līzings nedaudz līzīgi - daļai noteikti tā ir, ka ņem op līzingu, jo vnk mazāki mēnešmaksājumi un finanšu līzingu viņiem nedos, apzinoties, ka ar op līzingu beigās auto tāpat nevarēs izpirkt (vai būs jāņen vēl kāds auto kredīts tam).

Nav starpība. Tu nevari 100% paredzēt kas ar tevi bus ne pēc 20, ne pēc 30 gadiem, tāpēc varbūt labāk ir paņemt uz 30 gadiem ar mazāku mēneša maksājumu, kuru tev grūtību gadījumā ir vieglāk nomaksāt.

Un tā krāšana pašam arī ir tāda apšaubāma vērtība. Es ņēmu dzīvokli pirms pieciem gadiem kredītā ar 5% pirmo iemaksu. Ja es būtu toreiz izlēmis vēl kādu laiku pakrāt klāt pirmajai iemaksai, tad es šobrīd būtu zaudētājos, jo mana dzīvokļa vērtība pa šiem 5 gadiem ir pieaugusi par +/-20k. Šis vērtības pieaugums man ar uzviju nosedz līdz šim visus samaksātos procentus pat ar lielo euribor. Un ja vēl pieskaita izdevumus par īres dzīvokli, ko es būtu šajos 5 gados samaksājis, tad es vispār šobrīd esmu milzīgos plusos.

Un vēlreiz saku salīdzināt hipotekāro ar jebkādu auto līzingu nav īsti gudri.

darklight Reģ.: 29.10.2013
0 0 Atbildēt

Bet loģiski. Dzīvokļa vai mājas vērtība vairumā gadījumu paliks nemainīga vai pieaugs, kamēr jebkura auto vērtība (ar ļoti retiem izņēmumiem) neizbēgami tiecas uz nulli.

JanJan Reģ.: 07.02.2018
1 0 Atbildēt

Kā nav starpība? Es biju domājis konkrēti par situācijām, kad cilvēks paņem anuitāro grafiku un 30 gadus, jo vnk pie citiem nosacījumiem banka rādīs vidējo pirkstu. Uzkāp procenti, krīze un psc iestājas. Otrā gadījumā domāju par situāciju, kad cilvēkam ienākumi atļauj ņemt lielus kredītus un attiecīgi netiek ņemts variants, kur maksās max procentus, bet koncentrējoties un pamatsummas atmaksu sakarīgā laika posmā. Man jau liekas, ka lielais vairums kādu 10 gadu laikā paspēj nomainīt dzīves vietu, attiecīgi pie sliktiem nosacījumiem esi maksājis šausmīgi daudz procentos.

Par ilgstošu krāšanu piekrītu, nauda zaudē vērtību.

core Reģ.: 03.01.2017
0 0 Atbildēt

JanJan rakstīja: Kā nav starpība? Es biju domājis konkrēti par situācijām, kad cilvēks paņem anuitāro grafiku un 30 gadus, jo vnk pie citiem nosacījumiem banka rādīs vidējo pirkstu. Uzkāp procenti, krīze un psc iestājas. Otrā gadījumā domāju par situāciju, kad cilvēkam ienākumi atļauj ņemt lielus kredītus un attiecīgi netiek ņemts variants, kur maksās max procentus, bet koncentrējoties un pamatsummas atmaksu sakarīgā laika posmā. Man jau liekas, ka lielais vairums kādu 10 gadu laikā paspēj nomainīt dzīves vietu, attiecīgi pie sliktiem nosacījumiem esi maksājis šausmīgi daudz procentos.

Par ilgstošu krāšanu piekrītu, nauda zaudē vērtību.

Un pie lineārā grafika nevar iestāties psc? Ja tas notiek pirmajos gados pēc kredīta paņemšanas tad iestājas vēl lielāks psc, jo maksājums tā jau ir lielāks.

Un ne vienmēr garāku termiņu ņem jo savādāk banka nedos, es ņēmu garāku lai mazāks mēneša maksājums, kas mazāk ietekmēs manus ikmēneša izdevumus.

GB12 Reģ.: 29.03.2011
0 0 Atbildēt

Ko tauta domā par 50% likmes atlaidi, ko Saeima un īpaši Reirs visai kareivīgi bīda?

WALA Reģ.: 19.06.2002
0 0 Atbildēt

Ja būs - skatīsimies kā banka uz to reaģēs, ja nebūs - pofig, nav tā ka pa "pēdējo naudu" kredīts ņemc.

core Reģ.: 03.01.2017
0 1 Atbildēt

Ja skatos no sava personīgā viedokļa, it kā jau forši, vienmēr patīkami par kaut ko maksāt mazāk, bet ja skatos uz situāciju kopumā, nešķiet īsti pareizi, jo ņemot kredītu visi zināja, ka euribors ir mainīgs, bet nez kāpēc visi cerēja, ka tas tagad 20-30 gadus turēsies negatīvs. Tagad, kad pēkšņi tas kāpj, bankas esot krāpnieces, bet cilvēki, jūs līgumu lasījāt, ko parakstījāt? Pie tam, man banka nāca pretī, sarunāju 0,5% samazinājumu pamatlikmei.

0pis Reģ.: 16.02.2023
3 0 Atbildēt

Šopavasar ikurāt paskatījos debesīs, ziņās, redzēju Euribora kāšus atgriežamies un pateicu - nea, kredītu neņemsim, gan jau ka tas augs vēl un nav tā, ka mums to jauno vietu vajag par visām varītēm. Bet tagad izrādās, ka esmu bijis pārāk piesardzīgs - vajadzējis dot gāzi grīdā, valdība glābtu 😃

Freijers Reģ.: 06.09.2018
0 0 Atbildēt

No vienas puses var piekrist, tikai dēļ LV banku līgumiem to negatīvo eiriboru varbūt izbaudījuši ir tie, kas līgumus slēdz vēl treknajos gados vai īsi pēc, jo vēlāk jau tika viltīgi līgumos iestrādāti panti, kas - pielīdzina 0, + protams paliek +.....pašiem ir minimāls hipo, līzingi nav (domājams arī nebūs), problēmu nav, protams maksāt mazāk patīkami.

kontradmiral Reģ.: 07.12.2004
1 0 Atbildēt

Valdība šķiet, ka brīžiem dzīvo kādā burbulī. Reirs izdomājis baigo plānu samazināt likmes par 50%, ja uzliks to darīt bankām tās iztapos valsti tiesā, ja no valsts budžeta, tad atkal helikopter nauda, ko iedos visiem, gan tiem, kas normāli savelk galus un gan tiem, kas sāk aizrīties. Tie mazāk turīgie, kas vispār krītu nevar pacelt vispār paliek jaņos. IMO jāmeklē kādi mērķētāki atbalsta instrumenti vai jāspiež bankas būt sociāli atbildīgākām, lai brīvprātīgi uz kādu brīdi atvieglo situāciju

GB12 Reģ.: 29.03.2011
1 0 Atbildēt

Skan jau labi, tikai interesanti, kā reāli dzīvē tās piespiest?

GTD2 Reģ.: 18.10.2004
3 1 Atbildēt

Ja ievēro saukli ''aizņemies atbildīgi'' tad nav problēmas ar kaut kādu tur eriboru, protams tā celšana nav patīkama bet problēmas tas noteikti nerada. (Kredītu maksājumam nevajadzētu būt lielākam par 15procentiem no mēnmeša ienākumiem). Tapēc pašiem nevajag kļūt par kredītu un mantu vergiem, nevajag pārlēkt par pēcpusi un viss būs ok. Izdevīgāk ir naudu iekrāt un tad veikt pierkumus nevis caur pēcpusi un pēc tam raudāt.

WALA Reģ.: 19.06.2002
0 0 Atbildēt

Hmm, par kādu algas apmēru ir runa, jo man ir ~30% no manas algas, bet uz īsu termiņu ... un mani "nerausta" ...

Bet ideja par iekrāt un tad pirkt - patiesībā bieži ir aplama, jo nauda vērtība pastāvīgi krītas, kamēr teiksim mājokļa vērtība lielākoties paliek stabila vai pat pieaug atkaŗibā no atrašanās vietas ...

Ja doma ir ieguldīt un laika gaitā pelnīt vairāk - tad jā tad teiksim mājokļa vai auto kredīts ir relatīvi slikta ideja.

core Reģ.: 03.01.2017
0 0 Atbildēt

GTD2 rakstīja: Ja ievēro saukli ''aizņemies atbildīgi'' tad nav problēmas ar kaut kādu tur eriboru, protams tā celšana nav patīkama bet problēmas tas noteikti nerada. (Kredītu maksājumam nevajadzētu būt lielākam par 15procentiem no mēnmeša ienākumiem). Tapēc pašiem nevajag kļūt par kredītu un mantu vergiem, nevajag pārlēkt par pēcpusi un viss būs ok. Izdevīgāk ir naudu iekrāt un tad veikt pierkumus nevis caur pēcpusi un pēc tam raudāt.

Ja runājam par hipotekāro, tad ļoti iespējams, ka iekrāt nemaz nav tik izdevīgi, ja vēl tikmēr miteklis ir jāīrē, tad 100% nekāds izdevīgums tur nesanāk, tieši pretēji.

Ja runājam par auto, telefonu vai ceļojumu tad iespējams tev ir taisnība, bet tikai iespējams.

GTD2 Reģ.: 18.10.2004
0 0 Atbildēt

Par mājokli piekrītu,īrēt nevajag  bet jaizvērtē kādu vari atļauties, nevis gāzi grīdā, Un ja Tev ir mājokļa kredīts tad vēl otro auto kredītu kamēr mājoklis nav nomaksāts noteikti nevajag pārforsēt, ideāli ja nākamai māšinai spētu pats sakrāt, Ja būsi prātīgs ar pirmiem diviem kredītiem, tad par telefonu un ceļojumu nebūs jamaksā kredītā, kas ir diezgan aplami itr sevišķi par ceļojumu, jeb kā citi ņem kredītu lai nosvinētu lepnas kāzas.

Agaga Reģ.: 25.07.2007
1 1 Atbildēt

Es arī varu pateikt, ka "aizņēmies atbildīgi"= spēj atdot priekšlaicīgi.

topinamburs Reģ.: 12.04.2019
0 0 Atbildēt

neesmu nekāds megaierēdnis vai apveltīts ar mantojumu kaudzēm - savos 50 gados esmu izceļojies pa puspasauli, esmu izaudzinājis bērnus un dažus vēl audzinu, dzīvoju savā mājā, braucu ar vienu auto kādus gadus 10, ko parasti pērku jaunu, un man ir bijis tikai viens autolīzings, pats pirmais jaunais auto 1998. gadā... Un neviens hipokredīts, nerunājot par aizņēmumiem ceļojumiem, utt. 

Es nesaprotu, kur cilvēki liek naudu - laikam jau neprot to tērēt, un izpērk krāmos, un dārgās delikatesēs. Un dārgos vai dārgi uzturamos auto.

Bradypus Reģ.: 09.06.2017
1 0 Atbildēt

topinamburs rakstīja: neesmu nekāds megaierēdnis vai apveltīts ar mantojumu kaudzēm - savos 50 gados esmu izceļojies pa puspasauli, esmu izaudzinājis bērnus un dažus vēl audzinu, dzīvoju savā mājā, braucu ar vienu auto kādus gadus 10, ko parasti pērku jaunu, un man ir bijis tikai viens autolīzings, pats pirmais jaunais auto 1998. gadā... Un neviens hipokredīts, nerunājot par aizņēmumiem ceļojumiem, utt. 

Es nesaprotu, kur cilvēki liek naudu - laikam jau neprot to tērēt, un izpērk krāmos, un dārgās delikatesēs. Un dārgos vai dārgi uzturamos auto.

Skumji dzīvot ar pārliecību, ka pie pārticības var tik tikai kā "megaierēdnis vai apveltīts ar mantojumu kaudzēm".

topinamburs Reģ.: 12.04.2019
0 0 Atbildēt

Bradypus rakstīja:

topinamburs rakstīja: neesmu nekāds megaierēdnis vai apveltīts ar mantojumu kaudzēm - savos 50 gados esmu izceļojies pa puspasauli, esmu izaudzinājis bērnus un dažus vēl audzinu, dzīvoju savā mājā, braucu ar vienu auto kādus gadus 10, ko parasti pērku jaunu, un man ir bijis tikai viens autolīzings, pats pirmais jaunais auto 1998. gadā... Un neviens hipokredīts, nerunājot par aizņēmumiem ceļojumiem, utt. 

Es nesaprotu, kur cilvēki liek naudu - laikam jau neprot to tērēt, un izpērk krāmos, un dārgās delikatesēs. Un dārgos vai dārgi uzturamos auto.

Skumji dzīvot ar pārliecību, ka pie pārticības var tik tikai kā "megaierēdnis vai apveltīts ar mantojumu kaudzēm".

Kur tu izlasīji 'tikai'?

eidis Reģ.: 07.11.2001
2 0 Atbildēt

topinamburs rakstīja: neesmu nekāds megaierēdnis vai apveltīts ar mantojumu kaudzēm - savos 50 gados esmu izceļojies pa puspasauli, esmu izaudzinājis bērnus un dažus vēl audzinu, dzīvoju savā mājā, braucu ar vienu auto kādus gadus 10, ko parasti pērku jaunu, un man ir bijis tikai viens autolīzings, pats pirmais jaunais auto 1998. gadā... Un neviens hipokredīts, nerunājot par aizņēmumiem ceļojumiem, utt. 

Es nesaprotu, kur cilvēki liek naudu - laikam jau neprot to tērēt, un izpērk krāmos, un dārgās delikatesēs. Un dārgos vai dārgi uzturamos auto.

Hmm. Un kā tu tiki pie mājas?

topinamburs Reģ.: 12.04.2019
0 0 Atbildēt

Pārdevu privatizēto dzīvokli, uzbūvēju vienu, izdevīgi pārdevu, uzbūvēju citu. Nav superpuper mega nams, bet man pietiek.

core Reģ.: 03.01.2017
2 0 Atbildēt

Nu redz, ne visiem ir privatizēti dzīvokļi.

Bradypus Reģ.: 09.06.2017
3 0 Atbildēt

Privatizēts dzīvoklis jau pēc būtibas tas pats mantojums vien ir. Bet nu par uzņēmību, tā vietā, lai vienkāršī dzīvotu nost, atzinība.

ZZZZ Reģ.: 26.02.2014
0 0 Atbildēt

Diemžēl īstenība tāda, ka patreiz 28% kredītņēmēji ir nespējīgi turpināt maksāt kredītu...Čemodāns stacija.

viencexperc Reģ.: 13.02.2017
2 0 Atbildēt

topinamburs rakstīja: neesmu nekāds megaierēdnis vai apveltīts ar mantojumu kaudzēm - savos 50 gados esmu izceļojies pa puspasauli, esmu izaudzinājis bērnus un dažus vēl audzinu, dzīvoju savā mājā, braucu ar vienu auto kādus gadus 10, ko parasti pērku jaunu, un man ir bijis tikai viens autolīzings, pats pirmais jaunais auto 1998. gadā... Un neviens hipokredīts, nerunājot par aizņēmumiem ceļojumiem, utt. 

Es nesaprotu, kur cilvēki liek naudu - laikam jau neprot to tērēt, un izpērk krāmos, un dārgās delikatesēs. Un dārgos vai dārgi uzturamos auto.

Dabūja dzīvokli mantojumā un priecājas.

core Reģ.: 03.01.2017
0 0 Atbildēt

ZZZZ rakstīja: Diemžēl īstenība tāda, ka patreiz 28% kredītņēmēji ir nespējīgi turpināt maksāt kredītu...Čemodāns stacija.

No kurienes šī statistika?

Agaga Reģ.: 25.07.2007
0 0 Atbildēt

core rakstīja:

ZZZZ rakstīja: Diemžēl īstenība tāda, ka patreiz 28% kredītņēmēji ir nespējīgi turpināt maksāt kredītu...Čemodāns stacija.

No kurienes šī statistika?

no aptaujām, varbūt. 👮

MMX Reģ.: 03.03.2022
1 0 Atbildēt

ZZZZ rakstīja: Diemžēl īstenība tāda, ka patreiz 28% kredītņēmēji ir nespējīgi turpināt maksāt kredītu...Čemodāns stacija.

Šeit ir jautājums vai problēma ir tikai dumjos kredītņēmējos, vai arī faktā, ka tās algas tiem kredītņēmējiem neaug atbilstoši inflācijai. Pieļauju ka daļa tāpat nonāks līdz čemodānam->lidosta, jo ja cilvēks redz, ka viņa ieņēmumi ilgākā laika posmā neaug līdzi izdevumiem, darba iespēju arī nav tā ka čupām un mājoklis kura dēļ viņš ir kaplējis pa 10-12h dienā kļūst nepavelkams, tad lēmums doties prom ir diezgan loģisks. 

Es šobrīd savā nozarē noskatos, ka vidēja līmeņa inženieri un vadītāji, saprotot, ka vadība viņus brutāli izmanto un hipotekārais jaunajā projektā nav tā vērts, vienkārši dodas strādāt uz ārzemēm. Par šo vienreiz diskutēju ar savu firmas vadītāju, bet viņš pie savas 3k+ Eur uz rokas īsti neiebrauca kāpēc viņa paša uzņēmuma darbinieki tā dara. Lieki teikt, ka būvniecība jau šobrīd ir palieli darbinieku iztrūkumi un darbinieku kvalitāte ir ievērojami kritusies.

Krotow Reģ.: 09.09.2008
0 0 Atbildēt

Vest cementa maisus ar X5 vairs neatmaksājas, tas tiesa. Kā izskatās, būvnieki lielākoties uz Norvēģiju aizbēguši. Tur savākt mājai  dzimtenē vecumdienām no algas pārpalikuma izskatās cerīgāk.

MMX Reģ.: 03.03.2022
2 0 Atbildēt

Cementa maisi ar X5 bija viens grāvis, bet tagad jau ir otrs grāvis, kad cilvēks hipotēku Latvijā apmaksā pa naudu ko saņem ārzemēs jo uz vietas viņam labi ja dzīvoklis hruščovkā spīd 30 gadu hipotēkā. 

Pašam viens bijušais kolēģis tāds ap 45 gadiem rāva pa 10 stundām dienā kā vājstrāvu inženieris lai uzturētu ģimeni un apmaksātu kredītus, līdz norāva sirdstrieku, pagulēja slimnīcā 2 nedēļas, iznāca, iesniedza atlūgumu un aizbrauca uz Vāciju. Kā viņš komentēja - uz vietas strādājot man ir jārauj vēl padsmit gadi, Vācijā viņs pa 5 gadiem būs savu hipotēku nomaksājis.

No valsts viedokļa tas ir pilnīgā pēcpusē, no biznesa viedokļa arī, jo tiek zaudēts speciālists ar specifiskām zināšanām, bet visiem pa lielam ph. Man reāli pēdējā laikā rodas iespaids, ka liela daļa vietējās biznesa vides vienkārši plāno darboties līdz pensijai un viss, slēdzam to bodi ciet, darbinieki var p*st taisni. Pie šādas darba devēju ticības rītdienai es pat nestādos priekšā cik ļoti cilvēkam jātic nākotnei lai tagad ņemtu hipotēku bez kaut kādiem atkāpšanās plāniem - bieziem vecākiem, pārdodamiem īpašumiem, specifiskām un pārdodamām zināšanām savā nozarē nākotnē vai gatavības strādāt ārzemēs.

GTD2 Reģ.: 18.10.2004
0 0 Atbildēt

vājstrāvu inženieris 2 šeit štukaas pelna nestādājot desmit stundas. Cilvēks izskatās,ka pārēķinājies kredītos tapēc arī nācās braukt piepelnīties citur

MMX Reģ.: 03.03.2022
1 0 Atbildēt

Minētais cilvēks savu lēmumu pieņēma kaut kādus 5-6 gadus atpakaļ, un pēc mūsu sarunas 2 štukas uz rokas viņam ne tuvu nesanāca. Pat pie tā laika cenām cilvēks izrēķināja, ka darbs Latvijā nav tā vērts. Zinu arī vairākus citus gadījumus ap to periodu.

Nevarētu būt tā, ka šobrīd atlikušajiem vienkārši ir tādas algas jo pārējie jau ir ārzemēs? Daudzās nozarēs pamazām sāk iestāties stāvoklis, ko var raksturot ar "boržomi dzeršanu pie nodzertām aknām". Tas pats mūsu elektronikas milzis "Mikrotik" vēl pāris gadus atpakaļ meklēja sev programmētājus/elektroniķus ar algu zem 2000Eur uz papīra, kad tikpat varēja nopelnīt iesācējs programmētājs. Vai nu procesā apdir*ās vai arī kāds kompetentāks cilvēks paskaidroja vadībai, ka tā ir debīla ideja meklēt kompetentus cilvēkus pa kapeikām, un šobrīd viņus sludinājumos algu maksimums jau velk uz 10kEur uz papīra. Tā teikt vispirms sadiršam tirgu ar zemām algām, panākam ka jaunieši vairs nestudē tehniskās zinātnes jo tajās ne sūda nemaksā, panākam ka vidēja vecuma darbiniekiem piegriežās vietējā biznesa vide un tad sākam kaut ko glābt, dalīties ar peļņu, utt.

GTD2 Reģ.: 18.10.2004
0 0 Atbildēt

Neticu ,ka vācijā viņš arī strādāja par inzenieri, lai strādātu par inženieri Vacijā vajag specifiskas vācu valodas zināšanas. Tu teici ,ka paziņa bija inženieris ,bet tu salīdzini strādnieku algas

Krotow Reģ.: 09.09.2008
0 0 Atbildēt

Par Mikrotik gadījumu piekrītu. Mūsu IT sektors pamatā arī turas uz valsts pasūtījumiem no vienas puses un "studentu algām" no otras. Tāpēc izdegšana un kadru mainība tur ir daudz lielāka kā no malas izskatās.

Bradypus Reģ.: 09.06.2017
0 0 Atbildēt

Nu tas jau no definīcijas atkarīgs. Ja par "mūsu IT sektoru" tu sauc tikai tos, kas strādā Latvijas pasūtījumiem, tad diezgan lielā mērā tā ir taisnība. Visi labākie speciālisti pamatā strādā par labām algām un visnotaļ labos apstākļos ārvalstu klientiem. Vietējiem ir grūti tā līmeņa algas samaksāt. Pirmais "celmlauzis" IT kompetences eksportā bija Evolution Gaming, kas pārvērta tirgu. Tagad Swisscom ļoti agresīvi meklē darbiniekus. Valsts sektoram uz to skatoties vispār atliek tikai atlikušos nespējniekus par nožēlojamu algu novest līdz izdegšanai.

Krotow Reģ.: 09.09.2008
0 0 Atbildēt

Starp "ārzemniekiem" tikpat labi atrodas tādi, kuri darbiniekiem maksā "studentu algas". Protams, daudz kas atkarīgs no spējas sākumā sevi maksimāli dārgi pārdot. Taču pēc tam par apstākļu uzlabošanos tai pašā vietā vari vairs necerēt. Tālāk skaties punktu par izdegšanu.

Bradypus Reģ.: 09.06.2017
0 0 Atbildēt

Izskatās, ka esi veiksmīgi iestrēdzis kaut kādā miskastē un pat nenojaut, kas notiek "tur ārā".

Krotow Reģ.: 09.09.2008
0 0 Atbildēt

Kāreiz no tādas pirms pāris gadiem tiku ārā.

GB12 Reģ.: 29.03.2011
1 0 Atbildēt

Nu, cik esmu dzirdējis, IT nozarē, īpaši programmēšanā kadru mainība ir visai biežs pasākums arī pie visnotaļ labām algām, un pat vadītāji/HRščiki, atšķirībā no citām profesijām, sevišķi šķībi neskatīsies uz to, ka CV uzrādās ik pēc 2 gadiem jauna darba vieta. Viens ir pārpirkšanas jautājums, otrs - paša programmētāja interese dažādot projektus, pie kuriem strādāt. Šito es dzirdēju no viena programmētāja.

Krotow Reģ.: 09.09.2008
0 0 Atbildēt

Ir gan ta gan tā. Priekšnieku vēlme dzīt tuftu (lasi - ieviest jaunas fīčās) tā vietā lai salabotu jau uztaisīto, arī ir aktuāli. Ir pieredze ar firmu, kur produktam kājas auga no firmas īpašnieka studenta gadu studiju darba. Ar lielāku datu apjomu tur sākās brīnumu lietas, kas izpaudās atmiņas trūkumā, baisās bremzēs un serveru krišanā. Man tas piegriezās un lielākoties pēc darba laika pārtaisīju to visu lai strādā sakarīgi. Pēc tam 2 stundu vietā process izgāja 5 minūtēs un serveri vairs nekrita. Klienti bija priecīgi. Priekšnieks - kāreiz otrādi. Īsumā - manis tur vairs nav. Lai paši jājas.

kontradmiral Reģ.: 07.12.2004
0 0 Atbildēt

Pēc Finanšu nozares asociācijas (FNA) datiem, vidēji 72% kredītņēmēju ikmēneša maksājums nav pieaudzis par vairāk nekā 100 eiro mēnesī. Šobrīd kredītmaksājumus kavē aptuveni 0,5% no visiem aizņēmējiem un tuvākajā nākotnē šis īpatsvars būtiski nepārsniegs 1%. Tas par 28% izskatās bulšits, tad būtu pilna prese un soc tīkli ar bēdu stāstiem.

core Reģ.: 03.01.2017
0 0 Atbildēt

Tieši tā, tāpēc arī prasīju, no kurienes statistika, bet izskatās, ka atbildes nebūs.

spainis Reģ.: 27.04.2006
0 0 Atbildēt

Tā jau it kā ir, bet ja tie 100€ ir kredītmaksājuma pieaugums par 30+% no sākotnējās maksājuma summas, nepatīkami ir.

iciks Reģ.: 29.05.2013
1 0 Atbildēt

MMX rakstīja:

ZZZZ rakstīja: Diemžēl īstenība tāda, ka patreiz 28% kredītņēmēji ir nespējīgi turpināt maksāt kredītu...Čemodāns stacija.

Šeit ir jautājums vai problēma ir tikai dumjos kredītņēmējos, vai arī faktā, ka tās algas tiem kredītņēmējiem neaug atbilstoši inflācijai. Pieļauju ka daļa tāpat nonāks līdz čemodānam->lidosta, jo ja cilvēks redz, ka viņa ieņēmumi ilgākā laika posmā neaug līdzi izdevumiem, darba iespēju arī nav tā ka čupām un mājoklis kura dēļ viņš ir kaplējis pa 10-12h dienā kļūst nepavelkams, tad lēmums doties prom ir diezgan loģisks. 

Es šobrīd savā nozarē noskatos, ka vidēja līmeņa inženieri un vadītāji, saprotot, ka vadība viņus brutāli izmanto un hipotekārais jaunajā projektā nav tā vērts, vienkārši dodas strādāt uz ārzemēm. Par šo vienreiz diskutēju ar savu firmas vadītāju, bet viņš pie savas 3k+ Eur uz rokas īsti neiebrauca kāpēc viņa paša uzņēmuma darbinieki tā dara. Lieki teikt, ka būvniecība jau šobrīd ir palieli darbinieku iztrūkumi un darbinieku kvalitāte ir ievērojami kritusies.

Izteikšos pietiekami tieši - manuprāt, liela daļa cilvēku ir nespējīga rīkoties ar naudu un tas rada problēmas.

Cilvēkiem ar pietiekami normālām algām jāgaida kārtējā algas diena, lai nopirktu kādu nieku. Kad noskaidro, ka šim cilvēkam nav ne kredītu, nav ne dārgi uzturamu slimu radinieku vai citu analogu tēriņu, tad nevari saprast - kā tas nākas?

Ja alga netiek līdzi inflācijai, tas nav forši, bet kredītu ņemot tomēr būtu jārēķinās, ka tas ir ilgtermiņa pasākums. Var būt krīzes, var gadīties kāda veselības ķibele vai tamlīdzīgi, attiecīgi jārēķinās, ka šim maksājumam būtu jābūt tādam, lai tam pieaugot varētu to slogu vilkt.

Bet nu vienam otram noteikti ir gan nekustamais īpašums krītā, auto krītā, visai ģimenei telefoni krītā un vēl ceļojums uz Ēģipti un kopā tie % ir jau lieli. Ja vēl pieaug, tad ir auzas.

Saprotu, ka skaisti dzīvot visi grib, bet varbūt derētu apdomāt, vai tiešām kuram  katram tagad vajag 2stāvu māju ar visu to labāko.

MMX Reģ.: 03.03.2022
1 0 Atbildēt

Šim es arī piekrītu. Viena daļa ir cilvēki, kurus jau hruščovkas hipotēkas maksājuma pieaugums sāk biedēt, un tad ir otra daļa, kam ir māja, pie mājas elektroauto un uz jumta saules paneļi, visiem iemītniekiem Apple produkti un tas viss ir ņemts kredītā. Tas ir no tās pašas sērijas ko redzējām pagājušajā krīzē, kad cilvēki dzīvoja sev neko neatsakot un balstīja visu savu nākotni uz darba vietu kur tajā brīdī maksāja daudz. Liela daļa pat 10 gadu griezumā neko nevērtēja un kredīti tika ņemti balstoties uz to cik vēl var paņemt. Attiecīgi šobrīd šo publiku jau kraujas malā nostādīja inflācija, un procentu likmes daudzus arī nogrūdīs. Es gan neredzu nepieciešamību valstij iesaistīties šo cilvēku glābšanā. Kaut kad taču ir jāsāk mācīties no savām kļūdām.

eidis Reģ.: 07.11.2001
4 0 Atbildēt

Nu ja minētais cilvis ir ļoti labs raķešu zinātnieks?

Manuprāt situācija ir stingri nelīdzsvarota. Valsts uzskata, ka minētais raķešu zinātnieks nav spējīgs pieņemt lēmumu par savu veselību (medikamenti ar ārsta svētību aka recepti), auto tehnisko stāvokli (dalība satiksmē ar meistara svētību aka apskate), braukšanas ātrumu (svešu onkuļu sastutētas zīmes), bet par savu finansiālo drošibu minētais personāžs var lemt droši. Un neatkarīgi no gūtās izglītības. Savukārt banka (kurai ir vesela jūra sertificētu finanšu drošības speciālistu) par sanākušo fakapu neatbild ittin nemaz. IMO tā sistēma nav diezko līdzsvarota

spainis Reģ.: 27.04.2006
1 0 Atbildēt

Oponēšu. Vai tad tas medikamentu izrakstītājs, tehniskās apskates vīriņš vai lēmuma pieņemējs par ceļazīmju izvietošanu par kaut ko atbild. Nē, neatbild.

Arī bankā, pirms krīta izsniegšanas, situāciju vērtē speciālists, kurš par radušos situāciju atbild tieši tik pat, cik augstām minētie personāži.

Ar sekām jārēķinās jebkurā gadījumā.

Bradypus Reģ.: 09.06.2017
1 0 Atbildēt

Kas tieši tur nav līdzsvarots? Vienīgais, par ko cilvēks drīkst atbildēt pats ir par viņa naudas tērētāju ievēlēšanu un šīs naudas nonākšanu šo tērētāju rokās. Visu pārējo viņa vietā ir jāizlemj varenajai valstij. Vienmēr un nešaubīgi tikai un vienīgi visas sabiedrības interesēs. 

Un tava finašu pratība arī beidzas bankā. Paskatīties tai cauri līdz naudas drukātājiem un to, ka komercbanka ir tikai aizsegs centrālajai bankai, kas patiesībā lemj par tavas naudas likteni. To, kā cilvēki ņem ātros kredītus, lai nomaksātu VID uzrēķinu pēc deklarācijas iesniegšanas pēc nodokļu grozījumiem arī neesi pamanījis. Valstij nerūp tava labklājība vairāk, kā tikai deklaratīvi. Tavs pienākums ir paklausīgi nodrošināt varu (ievēlēt) un naudas pieplūdumu (maksāt nodokļus).

MMX Reģ.: 03.03.2022
0 0 Atbildēt

GTD2 rakstīja: Neticu ,ka vācijā viņš arī strādāja par inzenieri, lai strādātu par inženieri Vacijā vajag specifiskas vācu valodas zināšanas. Tu teici ,ka paziņa bija inženieris ,bet tu salīdzini strādnieku algas

Vācijā viņš strādāja kā elektromontieris/ darbu vadītājs. Un jā, Latvijā viņš bija inženieris, kurš saņēma ap 1500Eur uz rokas, kamēr Vācijā gāja runa par x2 vai pat x3. No kurienes secinājums ka tās ir strādnieka algas? Kāpēc vispār domas ka Latvijā vēl pāris gadus atpakaļ vājstrāvu nozarē kāds saņēma pat attāli tās algas ko šobrīd var redzēt CV? Es reāli esmu nostrādājis jau padsmit gadus Rīgā ar būvniecību, enerģētiku un telekomunikācijām saistītos uzņēmumos un tikai pāris gadījumos esmu dzirdējis, ka kāds saņemtu tādas fundamentāli lielas algas. Tie kas gribēja normālas algas uztisīja savus uzņēmumus, pārgāja uz citām nozarēm vai aizbrauca. Attiecīgi man vienkārši interesanti no kurienes dati par tām lielajām algām vājstrāvniekiem?

iAuto Reģ.: 17.07.2001
0 0 Atbildēt

Iespaidīgi - Latvijas banku peļņa 9 mēnešos sasniegusi 528,4 miljonus eiro iauto.lv/zinas/latvija/45662-latvijas-banku-pea-9-mneos-sasniegusi-528-4-miljonus-eiro

opelis Reģ.: 03.10.2005
1 0 Atbildēt

Situācija pusotru gadu atpakaļ. Man darbinieks kādus gadus atpakaļ ielīdis ātrajos kredītos - pamatsumma 6k, proči 12k. Strādājot LV ar algu 1000 mēnesī uz rokas, krīta summa tikai aug, jo iemaksātie pārsimt eur dzēš procentus, kas dubultā pieaug līdz nākošajai iespējai kkaut ko maksāt. 

Aizbrauca krieviņš uz NOR ķidāt lašus uz 8 mēnešiem. Tagad ir atpakaļ, bez krītiem un priecīgs strādā par 1200 uz rokas.

core Reģ.: 03.01.2017
1 0 Atbildēt

Daudz gan par to lašu ķidāšanu tur maksā.

GB12 Reģ.: 29.03.2011
1 0 Atbildēt

A kāpēc nepieteica maksātnespēju? Kas vēl interesanti - kādus gadus piecus atpakaļ tak tika pieņemts regulējums, ka soda naudu summa nedrīkst pārsniegt pamatu... kaut ko tas krieviņš tur noklusē.

 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti